RETENCIJA OGULIN

Kategorija: OGULIN

Na sjednici Gradskog vijeća, prezentiran je projekt -„Retencija Ogulin“, kojim bi s riješio jedan od krucijalnih gradskih problema.

Jer još nam je u svježem sječanju katastrofalna poplava 1999. godine, kada je poplavljeno više od tisuću stambenih i gospodarskih objekata. Vjerujem da su slušatelji Radio Ogulina koji je prenosio sjednicu, pogotovo oni koje Dobra uredno plavi par puta godišnje, osjetili barem malo olakšanje nakon izvršene prezentacije. Vijećnicima GV, projekt su u detalje prezentirali ing. Dražen Budišić i Davorka Stepinac, iz Hrvatskih voda - Jedinice za potporu projektima koji se financiraju iz sredstava EU, te Dinko Polić, zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda. Projekt koji je potpuno dovršen, i nakon manje revizije, gdje su revidenti uočili neke detalje koji su ispravljeni, ide u Ministarstvo graditeljstva koje je nadležno za izdavanje građevinskih dozvola za ovakve projekte. Prije toga biti će potrebno sačniti manje projekte izmještanja i zaštite elektroenergetske infrastrukture i HŽ instalacija, te riješiti imovinsko-pravne odnose, što je sve u fazi postupanja. Kada se sve komletira, a očekuje sa da bi to trebalo biti do kraja godine, Ministarstvo graditeljsva izdati će građevinsku dozvolu. Sada je u tijeku otkup zemljišta ali taj postupak ne može zakočiti izdavanje građevinske dozvole. U slučaju da se ne uspije postignuti dogovor s vlasnicima zemljišta, išlo bi se na izvlaštenje. Pripreme za ovaj veliki projekt počele su još 2001. godine, izradom idejnog rješenja zaštite Grada Ogulina od visokih voda. Onda su se mijenjali prostorni planovi, kako Županije tako i Grada, pa studije utjecaja na okoliš, pa idejno rješenje same Retencije, pa izdavanje nekoliko lokacijskih dozvola, i da vas dalje ne zamaram. Uglavnom, nama, koji svakog proljeća i jeseni strijepimo od poplave, to se oteglo unedogled i sada samo strepimo da ne bi opet negdje zapelo. Osim same retencije, biti će potrebno zaštititi dio pruge specijalnim zaštitnim oblogama, te ribnjak na Vitunjčici.

Novina u svemu je cijena koštanja Retencije Ogulin. Do sada se manipuliralo cifrom od 40 milijuna kuna no ta se je cifra u konačnici popela na 109 milijuna i 860 tisuća kuna. Od toga na samu branu otpada 76 milijuna, na čišćenje korita Dobre 1,5 milijun, za čišćenje Đulinog ponora predviđeno je 790 tisuća, za otkup zemljišta 4,6 milijuna kuna i t.d. Dodavši tome PDV, dolazimo do spomenute cifre od 109 miljuna kuna. Otkuda lova – pitanje je sad. Tu brigu grad ne brine. Preuzele su je Hrvatske vode. 85 posto pokrilo bi se iz fondova EU a 15 posto osiguralo bi se iz CEB zajma. Doduše, državi bi se projekt isplatio i bez sufinanciranja ali pošto se radi o velikim sredstvima, to bi malo teže išlo. Najveća građevinska visina brane je 16 metara, širina u kruni je 5 metara a brana je duga 577 metara.

Priprema ovog kapitalnog projekta uspješno je završena a provedba će zahtjevati maksimane napore i koordinaciju svih korisnika – Hrvatskih voda, lokalne samouprave, Ministarstava i Vlade RH te Europske komisije, uz kvalitetan rad konzultanata, projektanata i izvođača.

Pojasnili detalje projekta Retencija Ogulin. Ing. Dražen Budišić.......

...i ing. Davorka Stepinac

Zamjenik direktora Hrvatskih voda - Dinko Polić.

1.9.2016.

Nebojša Magdić