SODOL - PRIJETI ZATVARANJE. DOŠLA MACA NA VRATANCA

Kategorija: OGULIN

Dugi niz godina odgađali smo rješavanje odlagališta Sodol i godinama su vodeće gradske garniture, još od onog bivšeg sistema, prebacivale taj vrući kesten, jedna drugoj. I sve je to išlo kilavo kako je to kod nas već običaj.

Najprije je postojala varijanta da se odlagalište sanira i gradi novo, no nakon donošenja Strategije gospodarenja otpadom Republike Hrvatske, situacija se promijenila. Tom strategijom u Karlovačkoj županiji predviđeno samo jedno odlagalište, tako da je nama preostala tek sanacija Sodola. To se je trebalo raditi u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša, koji bi pokrio oko 50 % ( iz gradske uprave kažu 75 % ) troškova sanacije. Sklopljen je ugovor o sufinanciranju između Fonda i Grada, osigurana su sredstva koje bi Fond prebacivao Gradu po ispostavljenim fakturama a zatim je počelo, iz ne znam kojih razloga, otezanje i stalno produljennje rokova početka sanacije. Navodno se tvrtke koje su radile projekt sanacije, nisu mogle složiti na koji način to učiniti, i ako je projekt tvrtke Dvokut ECRO zadovoljavao sve najstrože stručne kriterije. I sada smo na istom mjestu gdje smo bili pred 13 godina. Ono najvažnije, sanacija Sodola, nije obavljena. Moram istaknuti,  da je odlagalište Sodol  za sanaciju tehnički iznimno zahtjevno, jer u duboku vrtaču, u koju dugi niz godina odlažemo smeće, treba izgraditi cestu, odrediti prostor za privremeno odlaganje otpada, izraditi sustav prikupljanja procijedne vode, sustav kanala oborinskih voda, sustav za otplinjavanje otpada, i pomoćne objekte, te prekrivanje otpada  "brtvenim sustavom" koji sprječava prodor kišnice i procjednih voda, koje potencijalno zagađuju okoliš. U isto vrijeme se radi i sustav za prikupljanje i drenažu novih voda. Taj "brtveni sustav" je ujedno i temelj za prikupljanje novog otpada, koji bi se trebao odlagati na sanitarno pravilan način. Uz sanaciju, istovremeno idu i neki drugi poslovi, među kojima je i redoviti monitoring na lokaciji izvorišta Gojačke Dobre te stalno praćenje stanja okoliša. Izrađen je, koliko se sjećam, glavni projekt, dobivena lokacijska dozvola a trebalo je riješiti  i imovinsko-pravne odnose. Da skratim. Sanacija je trebala biti završena do 2010. godine.  Ali brus. Lovu koja je u Fondu za to bila osigurana, nismo iskoristili. Očito su u SKG-u, a prvenstveno u gradskoj upravi, za dvojice zadnjih gradonačelnika, propustili riješiti problem. A rješenje im je bilo ko na dlanu. Od svega nije učinjeno ništa i došla nam je upravo sada „maca na vratanca“. Prema informaciji iz gradske uprave prijeti nam zatvaranje Sodola.  I ako Sodol nije decidirano spomenut, puše se i na hladno. Treba usput spomenuti da je u Hrvatskoj 90 posto odlagališta spremno za  hitno zatvaranje. Ali, obzirom da znamo što to u Hrvatskoj znači „hitno“, mislim da možda i ne trebamo baš puno strahovati. Ipak, gradska uprava, SKG, i Hidroplan, sada već treća projektantska kuća  koja pokušava sanirati Sodol, hitnim će „akcijskim planom“ pokušati ispraviti stvar. Inače, SKG-u prijeti visoka novčana kazna zbog nelegalnog odlaganja  otpada na Sodol, a građani će, kako stoji u priopćenju gradske uprave, sami morati plaćati odvoz otpada na odlagalište u blizini Rijeke.

Za Stambeno komunalno gospodarstvo i njihovu upravu, kažu iz Grada, da su sudeći po svemu, zadnjih 10 godina prespavali.

Apsolutno su u pravu ali  ne mogu pobjeći ni od činjenice da su i oni, ovih sedam-osam mjeseci koliko su na vlasti, ne doduše  prespavali, već malo odrijemali. Pa se odjednom probudili. Jer problem tek sada, kada je ministar Čorić najavio zatvaranje nelegalnih odlagališta otpada, stavljaju na dnevni red. I što treba učiniti. Ništa posebno. Samo moraju konačno biti malo pragmatični. Riješiti se stranačkih odioznosti, sjesti s kolegama iz HDZ-a zajedno u automobil i put  Zagreba. Tamo potržiti rješenje. Jer dobro se zna tko je u državi na vlasti. I tko donosi odluke. I to trebaju  mudro iskoristiti i zajednički  naći rješenje. U korist svih građana Ogulina.

 

10. 2. 2018.

Nebojša Magdić