RAZLIKE U CIJENI VODNIH USLUGA – DRASTIČNE. FIKSNI DIO CIJENE PO KUBIKU U KARLOVCU JE 39 KUNA A U OGULINU – 111 KUNA !!!

Kategorija: OGULIN

Lutajući malo po komentarima na blogu Ogulin u srcu, naletjeh na kommentr komentatora To te ja pitam, koji je čisti „of topic“ jer je dobrano fulao temu, ali me je zaineresirao, pa sam malo pogledao o čemu se radi. Tekst iz Karlovački hr. malo je poduži ali mi ga se nije dalo kratiti, pa tko voli, nek izvoli. Čitajte:

Reforma vodno komunalnog sektora u Hrvatskoj započela je 2013. odvajanjem vodoopskrbe i odvodnje od drugih komunalnih djelatnosti (primjerice od prikupljanja i odvoza otpada), nastavljena je 2019. donošenjem Zakona o vodnim uslugama i završni proces su upravo formirana uslužna područja temeljem Uredbe Vlade RH o uslužnim područjima, koja je  stupila na snagu 10.1.2022. Naime, u Hrvatskoj imamo 190 isporučitelja vodnih usluga, odnosno komunalnih poduzeća, kako ih obično kolokvijalno zovemo. Reformom bi trebalo nastati 41 područje, a jedno od njih je ono pod brojem 14 koje će objediniti naša komunalna pouzeća u županiji, a gdje će tvrtka nositeljica biti karlovački Vodovod i kanalizacija. Radi se o spajanju 7 komunalnih tvrtki i karlovačkog VIK-a, a to će osigurati da će ukupno 117 tisuća korisnika u Karlovačkoj županiji te dio njih u Zagrebačkoj i Sisačko-moslavačkoj imati jedinstvenu cijenu vode.

 

Komunalna poduzeća iz drugih dijelova županije već sad imaju više cijene vode nego karlovačko. Analizom podataka koji su dostupni javno, kao i u razgovorima s korisnicima na terenu koji su bili spremni pokazati račune koji im stižu iz mjeseca u mjesec na naplatu, već je na prvu vidljivo kako su cijene značajno različite u različitim dijelovima naše županije. Usporedbom cijena vidljivo je da slunjski Komunalac i Komunalno Ozalj naplaćuje svoju vodoopskrbnu uslugu u ukupnom iznosu po kubičnom metru jednu trećinu karlovačke cijene jeftinije. Karlovčani, prema dostupnoj informaciji plaćaju 31.69 kn po m³ (varijabilni i fiksni dio vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja), dok se cijena za istu uslugu u Slunju plaća oko 20 kn po m³; govorimo o usporedbi cijena koja se odnose na vodne usluge za domaćinstva. Spomenutu ukupnu cijenu od 31,69 kuna u VIK-u čini varijabilni dio cijene vodoopskrbe po m³ u iznosu od 3,98 kn, varijabilni dio cijene odvodnje je 3,39 kn, a pročišćavanja 2,86 kn. U tom varijabilnom dijelu Karlovčani plaćaju kunu do kunu i pol  manje po kubnom metru od Ogulina, Ozlja i Duge Rese. U fiksnom dijelu cijene vodoopskrbe Karlovac plaća manje cijenu od svih preostalih tvrtki osim Lasinje (za Vojnić nismo uspjeli saznati podatak). U zbrojenim fiksnim dijelovima koji se odnose na fiksni dio cijene vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja, cjenovno su Karlovac nadjačali ponovno i Ogulin i Duga Resa.

 

Što se tiče cijena u gospodarskom sektoru – tu Karlovac uz spomenute Ogulin, Ozalj i Dugu Resu značajno nadmašuje još i Ozalj, a također je od njega skuplja i Lasinja. Ako gledamo samo varijabilni i fiksni dio cijene vodoopskrbe za gospodarstvenike – višu cijenu od karlovačkog VIK-a imaju svih preostalih 7 tvrtki. U Vodovodu i kanalizaciji Ogulin cijena ukupnog fiksnog dijela ukupne usluge u gospodarstvu (vodoopskrba + odvodnja + pročišćavanje) je 111 kuna, a u karlovačkom VIK-u iznosi 39,29 kn za m³. Razlike su uistinu velike, tako da se nakon spajanja očekuje da će se cijene morati korigirati, a u slučaju korisnika u Karlovcu povećati i na taj način barem malo približiti cijeni usluge drugih komunalnih poduzeća iz naše županije. Jasno, onima s visokim dosadašnjim cijenama bi, očekuje se, cijena pak trebala nešto pasti. Hoće li se konačna unificirana jedinstvena cijena usluge naći negdje na pola puta onih najjeftinijih i onih najskupljih u objedinjenoj novoj tvrtki i koliko će točno iznositi, moguće je zasad samo spekulirati.

 

Sama metodologija izračuna biti će propisana novom uredbom Vlade, tako da će o njoj ovisiti koliko će samo poskupljenje cijena iznositi. Podloga za sve izračune biti će upravo revizija svih isporučitelja vodnih usluga na našem uslužnom području. U obzir treba uzeti i troškove održavanja, kao i samu dužinu vodoopskrbene mreže koja je u VIK Karlovac višestruko duža od svih ostalih koje će joj se pripojiti. Dužina karlovačke vodovodne mreže iznosi 749 kilometara, kao slunjska i ogulinska zajedno, čini jednu trećinu sveukupne mreže koja će spajanjem biti objedinjena.

 

Nije samo u pitanju korekcija cijena, već i plaća zaposlenih. Prema informacijama kojima raspolažemo, plaće su u većini komunalnih tvrtki veće od plaća u VIK-u Karlovac, u nekim tvrtkama gotovo i dvostruko više ???????

Podsjetimo, VIK-u se trebaju pripojiti dugoreško, ozaljsko, lasinjsko, vojnićko, slunjsko i ogulinsko vodovodno poduzeće te ono iz Krašića, te stvoriti tzv. uslužno područje broj 14. Ono obuhvaća cijelu Karlovačku županiju, osim Rakovice, te općinu Krašić koja inače pripada Zagrebačkoj županiji. Pripajanju prethodi detaljna analiza i revizija Društava od strane revizorske kuće, što je u tijeku. Nakon provedene revizije slijede koraci: sklapanje ugovora o pripajanju i donošenje odluke o pripajanju – to rade skupštine Društava; slijedi donošenje svih onih dokumenata ključnih za poslovanje: Odluka o cijeni vodnih usluga, Plan poslovanja, Plan gradnje, Opći i tehnički uvjeti isporuke vodnih usluga  Odluka o odvodnji otpadnih voda itd. Također, tu je i donošenje internih akata: Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, akti vezano za plaće itd.

Osim lakšeg upravljanja, učinkovitosti u financijskom poslovanju, jedinstvene cijene usluge i postizanje ravnomjernog razvoja kada je u pitanju vodnokomunalna infrastruktura odnosno standard u pružanju usluga, budućoj tvrtki-matici koja bi trebala imati oko 310 radnika spajanje će donijeti još jedan benefit – privlačenje sredstava iz EU fondova za mnoge tvrtke koje to dosad nisu mogle.

 

20. 3. 2022.

Karlovački. hr