
Danas je u Karlovcu boravio podpredsjednik Vlade RH i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić. U Uredu županice je potpisao ugovor o dodjeli 54 predmeta za rješavanje statusa državnih nekretnina Karlovačkoj županiji. Ti se predmeti odnose na zemljišta, i rješavaju se po zahtjevima fizičkih i pravnih osoba. Novim Zakonom o upravljanju nekretninama i pokretninama u državnom vlasništvu, koji je stupio na snagu s Novom godinom, predviđa se funkcionalna i fiskalna decentralizacija upravljanja državnom imovinom.
Ukratko, da vas ne gnjavim detaljima. Ovakva decentralizacija ide i nama na ruku. Ovime je posebno bila zadovoljna županica Martina Furdek – Hajdin, koja je na današnjem sastanku s ministrom, otvorila i naš problem a to je darovanje šumskog zemljišta Gradu Ogulinu radi širenja poslovne zone. Prijenos 45 hektara državnog zemljišta u Poduzetničkoj zoni, s Republike Hrvatske na Grad Ogulin, traje već više od pet godina, i još uvijek nije proveden. Još je zapelo jer Hrvatske šume traže naknadu koja je nerazumno velika – čak 15 milijuna kuna, a u međuvremenu to područje raskrčeno, odnosno, stabla posječena.
"Ovoga tjedna je u saborskoj proceduri prijedlog izmjena i dopuna Zakona o šumama i predviđa se tim tekstom, da se ta naknada ne bi naplaćivala općinama i gradovima. Ako zakon bude izglasan u tom obliku, bit će to velik vjetar u leđa za aktivaciju novih gospodarskih zona u Ogulinu, Lasinji i Karlovcu", kazala je M. Furdek Hajdin.
Nadajmo se da će biti dovoljno saborskih ruku, kako bi to zemljište konačno prešlo u naše vlasništvo. Za proširenje u Zoni zainteresiran je Bjelin, koji, unatoč tome što se je malo „stalo na loptu“ kada su u pitanju dalje investicije i zapošljavanje, ozbiljno računa na tih 45 hektara.

6. 2. 2024.
Nebojša Magdić
Sto je. Muk. Tisina. Prpa.
Kao prvo Radost prost si nazivajuci ministra koji je i posten i sposoban Sanaderovim torbarom. To je ovdje vec
poznati Sdp-ov vokabular.
Petljas Radost. Lazes u opcoj histeriji kontra drzave odnosno Vlade. Ili ne znas ili ne zelis znati pa prodajes laz kada je u pitanju darovanje zemljišta u vlasništvu RH i plaćanja naknade Hrvatskim šumama. Zakonskim izmjenama, koje su u saborskoj proceduri, ta se naknada više ne bi plaćala. Tako da ce Grad, kako su mi objasnili od drzave dobiti 45 hektara besplatno i zaraditi prodajuci ih Bjelinu. Ako sam u krivu onda me ispravi.
lp
Hvala Bob! Ispričavam se! Pozdrav!
Zao mi je sto si obrisao komentatora Zoka. Dobro i argumentirano je komentirao ali nazalost daleko od teme.
A dodatna zemlja u zoni će se rešit sad! Čudno? Objašnjenje jednostavno: zato jer po novom prihod od prodaje ide 60% državi, 20 % županiji i samo 20 % gradu. Do sad je išlo sve gradu. Eto to vam je hdzovsko rešavanje problema.
Misliš da su mu izbijeni argumenti?
Misliš da nije napadao da se dobije ovo kaj sad predlažu iz Vlade? Ne zavaravam se misleći da to rade zbog nas!
Misliš da je trebao odobriti protuzakonitu radnju plaćanja nečega čega nema? Etat posječen nakon procjene!
Misliš da je trebao zaglibiti u hdzov kriminalni način rješavanja javnih i privatnih interesa?
I na kraju misliš da ne želi proširenje zone?
Vjerujes čovijeku koji je torbario za Sanadera?
Neka i dobra vijest za nas. I vlast i oporba bi za to trebala glasati.