U noći o subote na nedjelju, u gradu je bilo živo. Policija je provodila redovite radnje a čini mi se da je bio i onaj zabavni igrokaz - otkrivanje „veselih“ vozača pod utjecajem alkohola. Možda je upravo ta nazočnost policije na ulicama, bila razlog događaja o kome bruji grad a nitko nema službene inormacije.

Naime, pod nerazjašnjenim okolnostima skupina ilegalaca, moguće da se radi o državljanima Sirije, u noći na nedjelju, sletjela je u terencu talijanske registracije s kolnika u ulici Šetalište Krlenac, prema kanjonu Dobre i zaustavili se tik uz nabujalu rijeku. Vozili su, ili valjda bježali iz pravca grada, i onda je vozač, iz samo njemu znanih razloga, skrenuo prema Dobri. Prema tvrdnji očevidca, vozač je preplivao rijeku a migrante ostavio u vozilu. Oni su tu mirno dočekali policiju koja ih je odvezla. Kamo, to ni danas nisam uspio saznati. Da se sve nije događalo u blizini moje kuće, pa sam silom prilika slučajno naletio na to i stavio na fejs, o svemu se ne bi ništa znalo. Ovako su moju informaciju i fotke prenesli i drugi mediji. I na tome je stalo. Fejs je zabava. Fejs je zajebancija. Fejs je ventil kroz koji puštamo negativne frustracije. Fejs je zabavan i duhovit. I komentari su duhoviti. Ali ovaj puta, ni duhovitosti, ni zabavi, ni zajebanciji, berem ovdje, nema mjesta. Jer radi se o tragediji ljudi koje su svjetski velikani koji se igraju ratova, grozotom svoje bezobzirnosti potjerali iz njihovih domova. Pobjegli su od pakla ljudskog zla, od strahota rata, samo da spase živu glavu. I zadnju lovu dali su lopovima koji su ih trebali dovesti u sigurnost Europe. A onda poput ovih jadnika, završe ostavljeni negdje u nekoj mrkloj noći, kraj neke nepoznate rijeke, u nepoznatom gradu, izgubljeni u beskrajnom prostoru ljudske bezobzirnosti. Promrzli, prestrašeni ljudi bez nade. A kako kaže Đole..."carevi se igraju rata".

I što sad. Jedno veliko ništa i ako bi htjeli znati svašta. Podijelivši ovaj moj tekst na svoj zid, uskrsli bloger Uski sve komentir na svoj način. Evo što piše:

Prošlo je već dva dana od ovog događaja. I još uvijek nismo službeno saznali ništa. Gospoda iz karlovačke policije važno su priopćila javnosti kako je nekoj gospođi u Karlovcu netko ključem izgrebao automobil, nekom su ukrali felge itd Alooooo!! Kod nas u Ogulinu, noću se ulicama očito vozaju neki čudni džipovi i u njima čudni tipovi. Strane registracije i strani ljudi. I mi informacije skupljamo na facebooku!!?? Ima li u toj policiji, ogulinskoj ili karlovačkoj, netko tko će stati pred medije i reći ili negdje napisati što se dogodilo? Građani imaju pravo znati. I imaju pravo znati da li smo sigurni u Ogulinu. Ovako, saznanje da se neki talijani muvaju gradom i da pomalo švercaju migrantima a o tome nitko ništa ne zna - baš ne ulijeva ni sigurnost a ni povjerenje u one koji su za sigurnost nadležni“, završava Uski.

Čovjek je po običaju, potpuno u pravu. Pitam se, trebam li sigurnosti radi izvaditi zakopano oružje, angažirati Sokol Marića ili kupiti pitbula da mi čuva kuću. Jer u svakom žitu ima i kukolja, pa se uz ove nesretnike „šlepaju“ i tipovi spremni na sve. Iz Policijske upreve karlovačke, o tome su izdali valjda svoje najkraće priopćenje od kada postoje. Evo, pa ako ste pametni, otkijte što je pjesnik htio reći.

 

U priopćenju policije stoji:

Jučer tijekom dana na području Ogulina, policijski su službenici imali određena postupanja prema više stranih državljana a vezano za Zakon o strancima“.

I to je sve. Krleža bi popizdio od radosti zbog jedne ovako složene rečenice.

Ponavljam. Najkraće, i dodajem, najnemuštije priopćenje u kome nije rečeno apsolutno ništa. „Imali su određena postupanja.......“. Genijalno izmišljeni ufemizam koji možete prevesti na milijun načina. Ne padam na teorije zavjera i urota, nisam paranoičan ni paničar, ali bi kao i svaki Ogulinac želio znati što nam se u gradu događa a ne da dobivamo super štura priopćenje od svega jedne rečenice. Jer time policija ne opravdava onaj natpis koji se ponosn koči na njihovim službenim vozilima - SIGURNOST  I POVJERENJE. Ma daj.

Samo je malo trebalo da završi u Dobri

Talijanske tablice. Lopovi navodno po osobi naplaćuju 500 do 1000 eura. Trgovci tuđom nesrećom.


Povukao sam neku lovu iz EU fondova, platio server i blog na opće ogorčenje, opet je u funkciji.


Photo by Nešo-Skorašnik


23. 11. 2016.

Nebojša Magdić

 

 


Comments  
..., je, je,.,svi čekaju ponovo pojavu Jezuša Krista Spasitelja, al ovaj puta vu Gruntovcu da spasi kmete,.,da ga ponovo pribiju na križa.
Bute se načekali,.,morti i reinkarnirali! Pa i Jezuš je došel pameti,.,za koga,...
@Borna

Može, aktiviraj se :)
Vidim da su se trolovi umorili. A baš su se pokazali u punom svjetlu. Sve kreten do kretena.
Može li Ogulin bolje.
Cupas nije arhaizam. I danas ga mi "mladi"
/30 do 35 g./ koristimo.
Najviše igramo belu i poreferans.
igralo se briškule,trešete,šustera,šnapsa,anjca,belota i prefaransa…svaka igra imala svoje igrače i kibicere oliti po današnji,fanove
cupas je ono kad netko zove forpas a ti kažeš cupas (idemo obadva)
to bi bilo kao da počne revolucija,nidjan kaže forpas a ja kažem ajd ti
a da je samo malo manje naopak ja bi reka cupas
ovako,kako sad stvari stoje kad nidjan kaže forpas to je kao da je ušal u birtiju i rekal ausbiks,normalno je da će uvijek biti nekog tko će reći cubiks
E Nick Name, đe češ name. Baš si me dobro podsjetio rauba i ferbla. Čitam što pišeš i uporno se nastojim sjetiti kako se to igra ali nikako. A igrao sam bezbroj puta.I šustera i anjca.To su bila vremena a ne sada ovaj glupi net o kome smo postali ovisni.
oli ne vidiš doktore da je to nidjan,koji je u tuzi i žalosti za Castrom od "crvenog" (p)ostao ono što u stvari jest,ružičasti ,pinky koji mantra o onom što voli,dakle pušenju
a ovaj što se potpisuje točkicom nije toliko mlad koliko misliš jerbo "cupas" rabe igrači rauba a to mlađe generacije ni ne znaju da postoji,osim u zabitima gorskog kotara a ako si pogodio da se radi o bandi s zg faksa onda ne brini,provario je Zagreb i tvrđe od njih i eno ih sad igraju briđ i prefarans,nitko rauba da se sjeti a kamoli ferbla
Ja nisam ona prosta točkica sa broja 43. Ja sam točkica koja se tako potpisuje već dugo vremena.
Ovo što ovdje radi uvijek istih nekoliko maloumnika postalo je besmisleno. Ovdje prvi dobijemo informaciju da se u gradu nešto događa i to Nešo poprati sa nekoliko lijepih rečenica koje su i novinarske i poetske. I tu njegovu informaciju prenesu naši portali što joj daje dodatnu vrijednost. No post neki ni ne pročitaju već ga odmah počnu koristiti ko poligon za svoja sranja i kao dokaz svoje intelektualne nemoći. Ono što neki pišu nema veze s ničim nego s njihovom osobnom bijedom ruralnih blesana. Ja sam post pažljivo pročitao i mogu samo poput komentatorice Zorice Rukavine napisat: Komentar ua pet. Bravo. Nešo
E, to je to. Radi takvih pseudointelektualnih seronja iz Zadrti zagrebačke koji ništa osim psovke i smajlića nisu nsučili, radi takvih zibjeglica se vrijedi boriti.

Žao mi ZG i točkica što uopće potojite.
Radi Vas intelektualaca dođe mi da parafraziram Niđine riječi:

Nabijem vas na K.... budale intelektualne.
Ostanite na vašim faksovima i ne vraćajte se nikad ovamo.