NA DANAŠNJI DAN, PRED 23 GODINE MALO SMO PLIVALI.
Na današnji dan, pred 23 godine, lijepo smo plivali. Ne na Sabljacima, već po svojim vrtovima i okućnicama, hvatajući stolovove, stolice, kauče, komode, kokoši, prasce, cjepanice i t.d., koje nam je nemirna Dobra, raznosila u tuđa dvorišta.
Poplavljeno je mnogo kuća i gospodarskih objekata, a šteta je bila ogromna. Kažu, bila je to najveća poplava u povijesti grada, poput one iz 1939. godine. Tada je (1939) trebalo svega 1 centimaetar da voda uđe u crkvu. Točno toliko, trebalo je da voda uđe u crkvu i 1999. No, ni to nisu bile najveće poplave u našeg gradu.
Iz knjižice „Povijest i topografija Ogulina, Mile Magdića, čitam da je velika poplava u Ogulinu bila 1824., kada je župnik Pavao Pobor, 18. listopada morao na konju jahati do župne crkve, da obavi božju službu a od 2.938 župljana na misi je bilo prisutno svega njih 12 i ti su bili bosonogi ....... „ jer im je valjalo gaziti vodu do stegna“.
M. Magdić još spominje poplavu od 17. i 18. srpnja 1841. godine. To je prema raspoloživim podacima bila najveća poplava. Autor u svojoj knjižici piše:
„U Ogulinu je voda segnula u župnoj crkvi našaša Sv. Križa do glavnog oltara te se izlijevala u Mrežnicu kod Oštarija“.
Od tog vremena plivali smo još mnogo puta, a zanimljivo, da su najveće poplave bile, ne u vrijeme jesenjih kiša ili proljetnog topljenja snijega, već u ljeto, za najveće suše i velikih vrućina.
Samo da ponovim, najveća poplava, ona iz 1841. bila je 17. i 18. srpnja, ona 1939. bila je taman za moj rođendan, 2. lipnja, a ova zadnja, iz 1999., ponovno usred ljeta - 29 srpnja.
I sada se polako, uz božiju pomoć, i pomoć svete i darežljive EU, približavamo konačno rješenju stoljetnog plavljenja Ogulina.
„Investicije obrane od poplava treba proglasiti strateškom projektima, dati zadaće nadležnim resorima i Hrvatskim vodama i u najvećoj mogućoj mjeri dići razinu prevencije“.
Ovo je rekao premijer Plenković, u obilasku Ogulina za velike poplave 2017. godine. I od tada je sve ozbiljnije krenulo. Završetak toliko očekivane brane, predviđen je za prosinac 2023. godine.
Nazorova ulica - Sona i Tri palme.
Poplava 1939. Slikano sa zgrada Tri palme. Bolnička ulica, Držićeva kuća i kapelica.
Poplava 1939. Ulica I.G. Kovačića. Lijeva strana-sve isto. Mizner i t.d. Na desnoj strani vidi se još postojeća lipa, koju su pred par godina htjeli srušiti ali ju je pokojni odvjetnik Vojvodić zaštitio svojim tijelom. Evo i dan dans je živa.
29. 7. 2022.
Nebojša Magdić
Kako sada to Waltere da treba cekati jos tri godine do dovrsetka brane. Pa svud i ovde pise da treba biti gotovo do prosinca 2023.
Svi su do sada govorili da je najveca poplava bila 1939. i 1999. I OGportal tako pise. Ovdje sada podatak da to nije tocno da je to ipak bilo jos prije i to 1841. Hvala Nesi za ovaj podatak.
Najbolje mi je ono da su dosli njih 12 na misu i to bosi u vodi do riti. Danas ih se u crkvi sabere toliko samo kad je neki blagdan. A svi su toboze vjernici.
Zna li netko gdje bi se mogla nabavita ta knjizica Povjest i topografija Ogulina. u Turistickom ili mozda u muzeju. To bi svaki ogulinac trebao imati.
Đeba mislio sam da si stariji i da pamtiš i poplavu iz 39.god.kad ono ti 85 godište. Tko bi reko
Jbg, mudrost ne dolazi s godinama. Ona je Bogom dana. A i vatrena vodica pomaže