
Jure Turković - novi gradonačelnik
Po završenim izborima, HDZ je u Ogulinu ponovno uskočio u „sedlo“. Nakon posrtanja na parlamentarnim izborima, uspjeli su konsolidirati redove i izboriti novu pobjedu - dobiti još jednog gradonačelnika u nizu. U vruću fotelju sjeda Jure Turković.
A samo pred godinu i pol dana, kada smo na razini države birali novu vlast, SDP je u gradu pod Klekom, imao razloga za slavlje. Prvi puta dogodilo se čudo – HDZ je bio pobijeđen. Tada sam komentirajući rezultate izbora napisao:
„Punih 20 godina, Hrvatska demokratska zajednica, naš je grad s pravom smatrala svojom neosvojivom tvrđavom. Svojim vlasništvom. Redovite pobjede na parlamentarnim i lokalnim izborima, kod oporbe su već stvorile opasne frustracije, gotovo očaj, i samo zahvaljujući ogulinskom Robespierru, Ivanu Vukoviću, išlo se uporno dalje. Do pobjede. Do simboličkih ali važnih 400 glasova više. Išlo se uporno do pada ogulinske Bastilje“.
A što se je od tada promijenilo. Ništa posebno. Samo, u HDZ-u se iz tog poraza ipak mudro izvukli pouku a u SDP-u, u nastojanjima da nas uvjere da su oni najbolja opcija, kiksali su u onom najvažnijem – kampanji. Nije da nisu radili. Čak suprotno. Gotovo svakodnevno su nudili rješenja za gradske probleme i mediji su ih korektno pratili, ali kada je bilo najpotrebnije, nisu uspjeli učiniti krucijalnu stvar – animirati svoje simpatizere i one neodlučne građane, da za trenutak napuste udobne fotelje i izađu na birališta. Tako da su izgubili i svoje do sada čvrsto uporište-centar grada. Ivan Vuković, nakon tko zna kojih izgubljenih izbora, uvrijedio je svojom neodmjerenom izjavom upravo te birače sarkastično im poručivši da uživaju u kontinuitetu “magle i ostalih budalaština”. Kao iskusan političar, Vuković si tako nešto nije smio dozvoliti.
S druge strane, HDZ je zahvaljujući svom vjernom i stabilnom biračkom tijelu, uspio nastaviti kontinuitet izbornih pobjeda i još jednom dobiti gradonačelničko mjesto. Pri tome im je sigurno pomogla i politika Vlade na razini države, gdje od Plana 21 nije ostvareno ništa. A to građani s jedne i druge strane ideološke barikade, itekako dobro osjećaju. Vlada Jadranke Kosor imala je sto mana a ova samo jednu – ne valja. I to se je sigurno odrazilo na lokalne izbore.
SDP je u Ogulinu učinio dobar potez. Maksimalno je angažirao mlade ljude, koristeći njihov elan u političkoj borbi. Tu im leži budućnost.
HDZ je usprkos pobjedi, na kojoj im treba čestitati, nastavio s istim kadrovskim greškama. Kao zaustavljeni u vremenu i prostoru, uporno u svake izbore idu s gotovo istom ekipom. Na to sam upozorio nakon prošlih parlamentarnih izbora. Podsjetimo se:
„Alfa i omega ovoga grada, župan Ivan Vučić, igrajući na kartu tolerantnog demokrata i pragmatičara, učinio je kardinalnu grešku – pokušao je vladati bez tima, bez ekipe. Vladao je u pomoć grupe ljudi, kojima osobno ne bih dao niti da vode najlošiji trećerazredni županijski nogometni klub. Rezultat svega, svima je vidljiv“.
I sada opet ista greška. Na njihovu sreću, bez posljedica. HDZ-ovu koalicijsku listu, duhoviti Ogulinci prozvali su pomalo zlobno - „gerijatrijskim odjelom“. I tu leži bit problema HDZ-a. Vučić, kao čovjek koji drži sve pod kontrolom, kreira stranačku politiku i vuče sve stranačke konce, morati će, unatoč zaslugama nekih ljudi, učiniti drastične rezove i pomladiti stranku. Zahvaliti se starima i svojim programom privući mlade. I žene. I osobe raznih profesija. Nešto poput Bandića u Zagrebu. Jer bez toga nema političke budućnosti. U HDZ-u moraju biti svjesni da je vrijeme „lakih pobjeda“ prošlo i temeljita kadrovske rekonstrukcija stranke, prioritetni im je zadatak.
U Gradskom vijeću čekaju ih u pojačanom sastavu SDP-ovci, uvijek spremni na političku borbu. U odnosu snaga, uz pretpostavku da će se SSDS-ovci pridružiti ljevici, rezultat je neriješen. Odlučivati će glas HSP-ovca Josipa Luketića, ili možda nekog labilnog koalicijskog partnera, koji se je to jutro digao na krivu nogu i, eto odlučio malo solirati. U svakom slučaju, biti će zanimljivo. Nadajmo se da će barem kod onih, za grad značajnih odluka, biti više zajedništva nego do sada.
4. 6. 2013.
Nebojša Magdić
Non passaran...
Hvala na podršci, i dalje uspravno....!
Neš se Banane rješit do penzije...
ljudi su zahvalili onima koji za njih glasaju i čestitali su komunjarama,pardon HDZ-u bez obzira što imaju dva mandata više od HDZ-a
SDP-ovci očito boluju od dječjih bolesti jer da nije tako, onda bi barem uputili rječi zahvale onima koji su im dali svoj glas. A takvih nije malo. No sada nema kampanje pa ti ljudi nisu bitni. A za vrijeme kampanje bili su svakodnevno bombardirani SDP-ovskim vizijama razvoja grada što je redovito objavljivano i na ovom blogu. Odrtžali su milon konferencija za tisak, prezentacija, izdali hrše priopćenja što je sigurno velik posao. A sada samo jedno malo hvala nikako da prevale preko usta. Ni g. Vuković ni njegovi zamjenici Domitrović i Vukelja. Svaka čast.