POPLAVAMA SE NAZIRE KRAJ

 

Hrvatske vode, investitor projekta Retencija Ogulin, konačno su krenule malo žustrije s radnjama oko izgradnje brane, prvenstveno što se tiče, kod nas, toliko bolne papirologije.

Sada, jesu li krenuli samoinicijatovno, ili se je gradsko vodstvo probudilo iz višegodišnjeg zimskog sna pa odlučilo konačno požuriti riješenje krucijalnog problema zaštite Ogulina od poplave, teško je reći. A zapravo, više nam i nije bitno. Nešto iz objektivnih, a mislim, više od iz subjektivnih razloga, godinama se o ovom problemu samo lamentiralo a učinilo se nije gotovo ništa. Ako se nešto i činilo, radilo se to gotovo konspirativno, pa javnost o svemu gotovo ništa nije znala. Tako je prošli tjedan održan značajan sastanak na kome su uz kompletno gradsko rukovodstvo, bili nazočni stručnjaci koji su izradili idejni projekt, te predstavnici Hrvatskoh voda, koje su idejni projekt i financirale. A o tome, nigdje ni riječi. Čak ni na službenoj stranici Grada. Umjesto da, što je normalno, građane obavijeste i malo se pohvale da konačno nešto konkretno rade, iz gradske uprave o svemu šute kao ribe. Iz meni neobjašnjivih razloga. Tako ja, preko CIA-e, KGB-a, MI6 i Mosada, a vi preko mene, saznajemo zajedno ipak neke detalje. Kao prvo, pred završetkom je glavni projekt Retencije Ogulin, koji će biti predstavljem 12. travnja. Kada se sve uskladi, projekt se predaje u Ministarstvo graditeljstva koje izdaje građevinsku dozvolu. Dozvola bi trebala biti izdana najkasnije do kraja ljeta.

U međuvremenu, Hrvatske vode bi od 5. mjeseca krenule s otkupom šest kuća s gospodarskim objektima, te zemljištem, najprije na lokaciji same brane. Potom slijedi raspisivanje natječaja za izvođača radova, koji bi, ako se po našem dobrom hrvatskom običaju nešto ne zakomplicira, trebali krenuti početkom 2017. godine. Obzirom da se radi ipak o velikom projektu, rok za dovršenje je godinu i pol, do dvije godine.

I da se malo podsjetimo. Vrijednost projekta, koga u cijelosti pokrivaju Hrvatske vode, je 185  milijuna kuna. Visina brane je oko 15 m, širina u kruni oko 5 m a dužina brane bila bi 495 m. Siguran sam da će mnogi Ogulinci, koji godinama strahuju za ono malo svoje sirotinje koju im je Dobra redovito plavi, biti sretni što se konačno njihovim brigama nazire kraj. Jer sve to predugo traje. A moglo se je, da je bilo volje i vizije, sve prije riješiti. Kako ?. Lako. Doduše ne novcem Hrvatskih voda, već našim sredstvima. Nekako ne mogu da ne budem malo zločest, pa da malo računam. U tenisku dvoranu s korintsko-dorskim-betonsko-jonskim-armiranim stupom u sredini, zbubali smo oko 20 milijuna kuna. Skadar na Dobri – Pučko otvoreno učilište, do sada nam je „popapalo“ kažu dobro informirani, 25 milijuna kuna. To je 45 milijuna, u sadašnje vrijeme, uludo utrošenog novaca. A brana koja bi Ogulince, za „vijeke vjekova“ riješila strahovanja od poplave, košta 40-ak milijuna. Pa što bi pravo, i svojim građanima odgovorno gradsko vodstvo, prije gradilo ?. Tenisku dvoranu, megalomanski projekt POU-a  ili toliko potrebnu branu u Turkovićima. Sapienti sat.

Detalj s vidikovca kod kule, koji će, nadam se uskoro postati prošlost.

P.S. Želite komentirati. Imate moj fejs. Hvala. Pozdrav.

 

24. 3. 2016.

Nebojša Magdić