Jedan od „ukrasa“ grada, ostatak nekadašnje elitne Badžekove kavane, već duže vrijeme prijeti prolaznicima. Nakadašnja ljepotica sada je ruina koja se svakog trenutka može srušiti. Pod naletom vjetra, pod težinom snijega, pod djelovanjem leda. Ili ne mora. Ne znam. Samo nagađam. U najboljoj namjeri. Pa bi volio da me netko pametniji i stručniji demantira.
I sada. Pred takvom derutnom zgradom, netko, ponašajući se valjda gospodarski, na nogostupu je iscrtao plave crte što znači samo jedno – ovdje se parkiranje naplaćuje. Slažem se. Potpuno u redu. Samo se pitam, što ako se na tamo parkirane automobile, sruši komad zida. Što ne bi bilo čudno, obzirom da je zgrada ko babin zub. Tko će vlasniku nadoknaditi eventualnu štetu. Jasno je – Grad. Pa će tako biti po onoj dobro na znanoj staroj uzrečici – „ na mostu zaradio, na čupriji izgubio“. Stostruko.
P.S. Jedan savjet.
Ako imate neku auto-ragu staru 20-ak godina, parkirajte kod Badžeka. Popodne kada se parkiranje ne naplaćuje. I čekajte nevrijeme. Možda vas posluži sreća da se kakva kamenčina sruši točno na vašeg metalnog ljubimca. Pa od Grada, dobijete novog. Zgodno. Ništa vas ne košta. Pa zašto onda ne pokušat.
Ostatak nekadašnje Badžekove kavane, sjedišta ogulinske gospode.
Zgrada je u opasno ruševnom stanju.
Vidi se kako kamen već potiskuje platnenu zaštitu.
Ako već morate parkirati, besplatno parkiralište iza kule udaljeno vam je 300-tinjak metara. Jeftino a sigurno.
Photo by Nešo-Skorašnik
5. 10. 2016.
Nebojša Magdić
"...Prispjeo mi je veliki izbor manufakturne, delikatesne i špecerajske robe uz najniže dnevne cijene, pa se preporučam cij. općinstvu.
DANIEL BADŽEK, OGULIN..."
Izvor: "Hrvatski seljak" br. 1, str. 4, Ogulin, 3. svibnja 1924.
Dakle, radi se o Badžekovoj, a ne Bađekovoj Kavani.
Dobro veliš moj nešice.
Triba graditi MOST-ove.
Z abolju infrastrukturu i da ovršenici imaju gdje da spavaju!
Dno dna ova četničko partizanka država!
Još nisam razumio zašto se uopće mora netko i ovoj vukojebini parkirati?
Da li komunalac djeli nešto besplatno?
Jureeeeee, Jureeeeee,.,ti bum kičmu izravnal kaj mi je sa Milicije pala cigla vu glavu. Sad bum tebe tužil i grada kaj mi cigla pade vu glavu. Ti si Jure za sve kriv a rekel si da se more sigurno po tratuaru hodat!
Jureeeeeee, Jureeeee,.,mam mi na glavu opet pade tegla cveća sa trokatnice pri Mivit pekarom. Jureeeee, Jureeeeee,.,si zato ti kriv a osigural si sigurno hodanje po tratuaru,.....
Jureeee, ma Jureeeee sad te bum lopatom po leđi kaj je sa Radočajeve kuće vu Žegaru na moj avto pal žlib. I zato te bum tužil jer si obećal da je sigurno mimo Tonine kuće vozit,...
Jureeee, Jureeeee,.,mi se posrala tica na nos u parku s tvoji lipa. Ti si Jure kriv i mam oću pranje nosa pri pedikeru,...
Da sem ja Jure bi vam povedal ovak:
...,je, posrala vam se tica na glavu, a poserem vas i ja,.,pa me tužite!
Jučer rano ujutro u Ogulinu je u pokušaju krađe automobila zatečen 18-godišnji Sirijac. Ogulinac (36) je slučaj odmah prijavio policiji koja je potom obavila krim istragu.
Utvrdili su da je prije pokušaja krađe automobila provalio u dva ugostiteljska objekta, trgovinu i benzinsku postaju u Ogulinu, od kuda je otuđio alkoholna i bezalkoholna pića, cigarete i prehrambene proizvode.
Materijalna šteta veća je od 8000 kuna, a osumnjičenik je uz kaznenu prijavu zbog kaznenih djela teške krađe i pokušaja krađe, predan pritvorskom nadzorniku te će biti doveden na Općinsko državno odvjetništvo.