Vrime nikakvo tmurno, kišovito. Ni mi za delat i ako bi trebal još drv sabrat, pa onda malo špiljam po tem inetrnetu. I niki dan vidim da Maks još piše blog. Bil je prestal pa ga nis ni pratil. I sad sam pri njemu našal komentar o uređenju kule. Lipo čovik, kaj si je nadenil špicname I.P. Broj, pita kaj je to s kulum. Kad se minjal krov, ostale nikakve ružne štrafte. Pa sam se ja malkoca propital.

Na obije kule izvršeno je neophodno inektiranje. Na južnoj kuli, ovoj do ceste, poslije radova izbila je masa za inektiranje i pokazale su se ružne vertikalne pruge. Tvrtka Izgradnja-Popovački, koja je radila jugo-zapadnu kulu, za poslove inektiranja angažirala je podizvođača, koji očito nije bio dorastao zadatku. Ne znam što je pri tome radio nadzorni organ, ali šteta je učinjena. Postavljati sada skele da bi se to saniralo, preskupo je, tim prije što je u planu da se na čitavoj kuli otuče/skine stara žbuka i postavi nova, i onda bi se i to ispravilo. Na drugoj kuli koja se sada uređuje, inektiranje je izvela domaća tvrtka Ogulin-mont. Dečki Darka Vukelje su očito malo više verzirani u te pslove, tako da su posao obavili bez greške.

Osobno, ja te vertikalne pruge ne bi ni primjetio ali zato sam primjetio otvor/vidikovac na vrhu južne kule, koji me je raspametio od oduševljenja. Pri vrhu kule, zjapi ogromni ružni prozor s izo staklom, duplo veći od svih ostalih i naprosto bode oči. Sumnjam da je tako bilo prije. No tu postoji projektant, nadzorni ogran i konzervator-zaštitar kulturne baštine, pa nam samo preostaje vjerovati u njihovu stručnost. A da je ružno za vidjeti, je.

Vertikalne crte. Nekome su odmah pale u oči.

Kakvo je to inektiranje. Ljudi su to sigurno prvi puta radili. Pa kaj su se baš na našoj kuli morali učiti.

Prozor iz snova. Sve mislim kako ću kroz njega vidjeti Zulejku, koja se je,  ne zbog ljubavi,  već zbog ovakvog idejnog rješenja, bacila s tog najvišeg prozora.

Photo by Nešo-Skorašnik

19. 10. 2016.

Nebojša Magdić

Comments  
dobro doktore
.., ma, napokon pametan predlog lifta na kuli! I ja to preporučam, isto i bele rolete na prozori, isto i satelicku antenu na zidu, isto na krovu VIP antenu, il Te- koma,.., isto i solarne ploče, isto i držače zastav, pa i onaj SDPjski dalekozor za 5 kuni gledanja, isto i štand za mandarine naše direktorice Mandarine Queen, isto ocrtat parkirna mesta u dvorišću kule, a na prozoru ISO stakla metnut balkon za bacanje vu Đulu. Ak se bacadu sa Mostarskeg mosta moredu i sa balkona vu Đulu. Za bacanje vu Đulu bude raspored bacanja na vrati kule a prednost imadu oni kaj su ostali stari dečki i stare cure jer si nisu našli posla, onda oni kaj budu sami ostali vu starosti jer su im deca ošla vu Nemačku, Irsku, pa oni kaj više ne moredu plačat kredita zovu Živeg zida, pa oni kaj su zemali kredite sa lipa, bukvi od reketara,...
Je, kandidati bu bilo za bacanje a SDPjci budu ko prije "ukazivali na propuste vlasti" , buju uvek imali materijala za spominjati....
Ovde ne bu greška vlasti, od ove kule se more napravit biznis, boljši od Ivanine kuće cajki,.,ma bolji,..!
Mane zanima je li stolarija plaštična i kada će staviti rolete.
Ako netko financira ove radove a to je sada Ministarstvi kulture, ne mogu nam nakalemiti nešto što nema veze s pameti. A taj Trupković, je li još uvijek ostao u Ministarstvu. Ako je onda uskoro možemo očekivati i vanjsko dizalo do vidikovca.

Quoting Fikus:

Jebote te koji skup bolesnika:Kad su vas pustili s odjala ili su vas skinuli s terapije. Nekakvi dr. i slični rasporavljaju o Siriji,Titu,Jugoslaviji,Udbi a tema je zajeb na Frankopanskoj kuli. Pa tko je tu lud.


E baš si fikus. Pa jedino ti ovdje ne shvaćaš kulturu o kojoj mi pričamo.
Sirija je pradomovina "naše" zapadnjačke civilizacije i kulture. Između dvije rijeke Eufrata i Tigrisa je rođeno sve ono u što ti danas vjeruješ da je došlo iz 'merike i brisela.
Kula naša je renesansni kaštel sagrađen od strane plemičke obitelji Frankopan.
(vidiš koliko kulture, dostojanstva i ponosa u samo jednoj rečenici)

Uz Frankopane poznatiji stanovnici te kule bili su i Tito - zatvorenik i Nešo - radijski voditelj.

A mentalni sklop ljudi koji danas rade "instalacije IZO Specijal prozora" na kuli je kao i onaj koji radi "instalacije demokracije" u koljevci kulture i demokracije - Siriji.

Sve su to Igre prijestolja. Igre koje su već i prosječnim ovčicama jasne. Al ti fikus si. Napredovati ćeš zasigurno. Čitaj što više na ovom blogu. Veselimo se svi zajedno danu kad će i tebe netko bolesnikom nazvati.

:P

Quoting Fikus:

Jebote te koji skup bolesnika:Kad su vas pustili s odjala ili su vas skinuli s terapije. Nekakvi dr. i slični rasporavljaju o Siriji,Titu,Jugoslaviji,Udbi a tema je zajeb na Frankopanskoj kuli. Pa tko je tu lud.


o kuli bi trebalo pisati državno odvjetništvo a ovo postati literalni kutak

Quoting krumpiras:

nidjan vas trola na najjace , svaki put u komentar ubaci Jugu i Tita sto je u ovoj zalosnoj drzavi dovoljan razlog za brisanje , pitanje dana kada ce postati i kazneno djelo :)


jerbo se stari partijsi tesko nose sa proslocsu , bez bozira na krestenja u 40 tima i prvom redu u crikvi , nidjo je zakon , pojavljuje se kao zla kob :)


nije nešo brisao zbog nidjana već zbog turaka]

Quoting E.A.Poe:


Ustat neće - nikad više!


tako to biva,svima kad čitaju
crne, prašne knjige, koje staro znanje skriše
Jebote te koji skup bolesnika:Kad su vas pustili s odjala ili su vas skinuli s terapije. Nekakvi dr. i slični rasporavljaju o Siriji,Titu,Jugoslaviji,Udbi a tema je zajeb na Frankopanskoj kuli. Pa tko je tu lud.
Jednom jedne strašne noći, ja razmišljah u samoći,
Čitah crne, prašne knjige, koje staro znanje skriše;
Dok sam u san skoro pao, neko mi je zakucao,
Na vrata mi zakucao - zakucao tiho - tiše -
"To je putnik" ja promrmljah, "koji bježi ispred kiše",
Samo to i ništa više.

I taj Gavran, šuteć samo, još je tamo, još je tamo,
Na Palade kip je sjeo, što se iznad vrata diže,
Oči su mu slika prava zloduha što sniva, spava,
Svijetlost, što ga obasjava, na dnu njegovu sjenu riše,
Moja duša iz tih sjena, što mi cijelu sobu skriše
Ustat neće - nikad više!
nidjan vas trola na najjace , svaki put u komentar ubaci Jugu i Tita sto je u ovoj zalosnoj drzavi dovoljan razlog za brisanje , pitanje dana kada ce postati i kazneno djelo :)


jerbo se stari partijsi tesko nose sa proslocsu , bez bozira na krestenja u 40 tima i prvom redu u crikvi , nidjo je zakon , pojavljuje se kao zla kob :)