NEŠTO NOVO - ĐULIN VRT
Đulin ponor u Ogulinu više neće biti jedino mjesto koje će podsjećati na legendu o tragičnoj ljubavi djevojke Đule jer Turistička zajednica ima novi projekt - Đulin vrt. Za njega je sada stigla i građevinska dozvola.
Kako je za Radio Mrežnicu otkrila Aleksandra Kolić Puškarić iz TZ-a, radi se o uređenju današnjeg Parka izviđača i izgradnji poluamfiteatra, a sve to je samo dio puno veće priče.
- Projekt Đulinog vrta izdvojeni, segmentirani dio velikog dokumenta, krovnog, idejnog rješenja održivog korištenja kanjona rijeke Dobre, Đulinog ponora i spilje Medvedice. Đulin vrt je izdvojeni dio i predstavlja uređenje Parka izviđača u samom centru grada odnosno parka koji je nad samim Đulinim ponorom.
U Ogulinu se nadaju da bi radovi na Đulinom vrtu mogli započeti u rujnu, a nakon što bude dovršen, grad će dobiti novi turističko - rekreacijski sadržaj.
Bit će to početna točka turista, vodičke službe, mjesto na kojem će biti objedinjene sve rute Ogulinom.
- Građevinska dozvola se konkretno odnosi na izgradnju amfiteatra u Parku izviđača koji bi bio namijenjen za održavanje manjih glazbenih nastupa, pripovijedanja, a svakako će obogatiti i infrastrukturu namijenjenu turističkim vodičima, ali i posjetiteljima uljepšati sam boravak na tom vrijednom prostoru.
Nakon uređenja Đulinog vrta, planira se uređenje šetnice u obliku zmaja, postavljanje dvije sjenice, agiliti park, mobilni info centar s multimedijalnim sadržajem, ali i labirint.
- U velikom će segmentu ovdje biti zastupljena naša nematerijalna baština osobito legenda o Đulinom ponoru. Bitno je napomenuti kako labirint koji je predviđen u Đulinom vrtu, u biti labirint preobraženja koji će aktivirati posjetitelje da ljubav na kraju pobjeđuje i da ne treba tako tragična.
Projekt Đulinog vrta već je dobio financijsku potporu Karlovačke županije, ali novac će se tražiti i iz europskog fonda. - Upravo pripremamo aplikaciju zajedno sa Karlovačkom županijom koja je aplikant, i u suradnji sa gradom Ozljom i Karlovcem koji su partneri te grad Ogulin, koju ćemo kandidirati prema Europskom fondu za konkurentnost i koheziju i održivo korištenje i razvoj prirodne baštine, zaključila je Kolić Puškarić.
Hajde da i ja nešto malo dodam. Svojevremeno sam o tome
pisao, a možda i nisam, možda sam samo namjeravao pisati pa
zaboravio, zato sada dodajem. Svojedobno, za vrijeme dok je
direktor ondašnjeg Komunalca bio Đuka Ivošević, koji se
brinuo i o uređenju grada, u ponor su se mogli spustiti i oni
najstariji. Naime, iz Malog parka, sadašnjeg parka izviđača, do
u sam ponor, vodile su drvene stube. Poput serpentina spuštale
su se u kanjon, na zavojima su bila mala odmorišta a stube su
bile ograđene drvenom ogradom. I koliko se sjećem, bilo je
dosta prometno. Mnogi, danas već godinama pritisnuti
Ogulinci, stubama su često znali dolaziti u ponor. Sam kanjon
bio je uredniji, bez "ukrasnih" plastičnih vrećica i raznog smeća
kojim uporno nagrđujemo ono čime bi se trebali ponositi. Stoga
smatram da bi bilo zgodno, da uz inicijetivu o Đulinom vrtu,
proguramo, nazovimo ih tako, Đuline stube. I ako je Zulejka
zapravo za dolazak pred ponor, koristila bržu metodu.
21. 2. 2017.
Nebojša Magdić