Današnji blagdan, Dan neovisnosti, dan je oko kojega se još od 2002. godine lome koplja i koji ni nakon 13 godina nije zaživio u narodu. Siguran sam da barem sedam od deset Ogulinaca, ne zna o kakvom se datumu radi, ni kako se blagdan zove.

Danas se, dakle, obilježava sjećanje na dan kada je Sabor 1991. jednoglasno donio Odluku o raskidu svih državnopravnih veza RH s bivšom SFRJ, pošto je istekao tromjesečni moratorij na hrvatsku Ustavnu odluku o samostalnosti i suverenosti, koju je Sabor donio 25. lipnja 1991.

Datum nastanka hrvatske države ne „beni“ samo običnog čovjeka. O tom datumu nikako da se dogovore sudionici tih povijesnih zbivanja a ni najbolji pravnici. Dan kada je nastala država Hrvatska 1991. , ispolitizirano je pitanje. Po jednima je to 25. lipanj a po drugima, 8. listopad. Prvi je, nazovimo ga tako, HDZ-ovski a drugi, SDP-ovski. Naša posla. Uglavnom, radi se o događaju od krucijalne važnosti u povijesti hrvatske države. Dan neovisnosti trebao bi biti blagdan svih građana Hrvatske, bez obzira na koji datum padao. O tome neka se dogovore oni gore i puste da onda taj datum saživi u narodu.

U tmurnom i kišovitom Ogulinu, ni uz najbolju volju nisam danas primjetio izvješenu državnu zastavu, osim na zgradama službenih institucija, gdje te zastave i onako viore svaki dan. Na obiteljskim kućama, taj simbolički znak državnosti je izostao. Ljudi jednostavno ne registriraju dan nastanka moderne Hrvatske. Niti slave, niti se raduju,niti okreću janjce i odojke kao.......

Za veliku većinu ljudi, jedan veliki blagdan, samo je jedan običan dan. Osim što je NERADAN. Kako za koga. I tu je poanta ovog podužeg uvoda. Dan je dakle NERADAN. Ma daj. Jeste li već jutros bili u kupovini. Ima li koji trgovački centar koji je zatvoren. Koji na današnji blagdan ne radi uvažavajući državu koja im je pružila gostoprimstvo. Dan u kome se uglavnom, do krajnjih granica iscrpljene djelatnice, s bijednom izrabljivačkom plaćom, odmaraju kao i svi ostali građani. Nema. Svi trgovci rade punom parom a do kada će, ne zna se. Do kasno u noć. Gramzivost vlasnika nema kraja. Koliko im novaca treba da bi zadovoljili svoje megalomanske potrebe. Samo čekam da jednoga dana i Božić za hrvatsku sirotinju postane radni dan. Kada će se u Plodinama, Konzumu, Billi ili Lidlu, organizirati polnoćka uz niz akcija, kao poklon svojim vjernim kupcima. Nisam uspio vidjeti radi li Lidl. Jer u Njemačkoj pred par dana, točnije 3. listopada na Dan njemačkog ujedinjenja , niti jedan Lidlov centar nije radio. A u Hrvatskoj ?.

Na kraju, ne mogu se oteti dojmu, da su naši trgovci, zapravo uglavnom trgovkinje, bile zadovoljnije nekad kao radnice, nego danas kao djelatnice. Tražili ste – gledajte.

 

8. 10. 2015.

Nebojša Magdić

Comments  
Fali sigurno.
Čitam na stranici Grada o proslavi 10. obljetnice Srpskog kulturnog društva Prosvjeta. Lijepo je da se to i na službenim stranicama zabilježi. Ali pitam se, kad je već tema posta Dan neovisnosti, kako smo ga u gradu obilježili. Čestitka gradonačelnika u par već otrcanih fraza i ništa više. Nije li se moglo organizirati nešto kao u Karlovcu. Nije li netko od mnogih na državnim jaslama u Gradu Ogulinu mogao smisliti mali program za građanstvo. Budnicu kao što kaže Maks, pa neki prigodni program s našim KUD-ovima, glazbenim grupama, školama, malo nekakve glazbe i slično. Ne mogu ništa predložiti jer baš se ne kužim u proslave no mogu konstatirati da je sraman naš odnosno njihov odnos prema tom datumu. Glavno da u toj neovisnosti beru dobre plaće a još su mentalno u Danu Republike 29. 11. Jad i čemer. Da li im to Tito fali ?.
KALMETA FULAO SI TEMU. VIDIŠ I SAM DA SAM GLEDE I U SVEZI TOGA, POSTAO RIGOROZAN. SVEMU IZVAN TEME SLIJEDI BRISANJE.
NE ZAMJERI. :sad:
Da bi riječ rekal Maks.Nema se kaj dodat.

Za "gruntovčani". Ritma, ritma ti u pjesmici fali. Evo na primjer kako bi ja preuredio prvu kiticu:

"Oj Rvacka zemljo mila,
lopove si nakotila,
koji mukte deru,žderu,
nudeć maglu, samo seru."

Vidiš kako glatko stihovi teku.Možeš ih i sam uglazbiri. Pjesma bi se mogla zvati, na primjer - Hrvatska oda radosti.
..., je, prav za prav kaj si nas Nešica brisal. Mesto da pevamo pesmice o Nezavisnosti mi o Udbaši.
Evo Nešica napisal sam jednu veselu pesmicu o našoj nezavisnosti Gruntovca pa ju treba samo uglazbiti, poslušaj:

Oj Rvacka zemljo mila,
kulke si lopove nakotila.
Oni samo žderu, peru i nas deru,
I stalno uspjevaju da nam "seru".

Gruntovcu selo milo,
Vučića si za gazdu dobilo.
Neovisnost je tvoja bajna,
a njegova imovina "sjajna".

Neovisnosti će uvijek biti,
Dok Banana Vučića štiti.
Procesija nam kroz grad ide,
A u njoj same politčke "gnjide".

Gradski oci su nam mački,
Koda su ih našli na psečoj srački.
Grad nam posto grad bajki,
Dok se klinci vaspitaju na cajki.

Oj Rvacka zemljo mila,
Kolonija ubrzo buš bila.
Izbori nam slijede sada,
A ovce buju izabrale gada.

Ma, ima još al ako me Nešica ne zbrišeš bum nastavil.
Opet četnici , ustaše, Udba, KOS i slične gluposti izvan teme posta. Neka mi vrli "komentatori" oproste, ali bilo je brisanje.
A pitaju neki o čemu pisati. o postu i o beskrupuloznosti vlasnika trgovačkih centara koji prisiljavaju radnice da rade i na najveći blagdan RH-e.
Ako nekome nije jasno onda :sad:
priznam samo 29.11. sve je ostalo LAZ ....
smrt fasizmu sloboda narodu!
Na današnji dan dogodila su se još dva važna događaja vezana uz hrvatsku neovisnost. 8. listopada 1075. u Solinu je okrunjen kralj Zvonimir (krunom koju mu je poslao papa Grgur VII.[2][3][4], što je bila potvrda priznanja Kraljevine Hrvatske kao međunarodnog subjekta), a 8. listopada 1871. Eugen Kvaternik pokrenuo je Rakovičku bunu, jedan u nizu neuspjelih pokušaja da se ostvari neovisnost Hrvatske.

A OVO ZA GRAMZIVE VLASNIKE TRGOVAČKIH CENTARA NA ŽALOST JE NAŠA GORKA STVARNOST. ZAMISLITE DA KIOSK TISKA RADI DO 23 SATA.ZA KOGA I ZA KAKVU PLAĆU. SRAMOTA.