KOŠARKA - PRVA ŽENSKA UTAKMICA 1949. GODINE.
Kada sam počeo pisati o košarci u Ogulinu, namjera mi je bila orjentirati se samo na mušku košarku, i to moju generaciju. No već na prvi post reagirala je naša Ogulinka Zorica Rukavima, koja, za razliku od mene, duže pamti. Ovo je njena mala priča o ženskoj košarci i prvoj odigranoj tekmi u Ogulinu, 1950. godine. Međutim, postoje i drugi podaci koji se razlikuju i o datumu prve utakmice i o mjestu odigravanja. A sve je zapravo počelo 1949. godine. Zorica o tome kaže:
„To je bilo godine 1949. u jesen, s početkom škol. godine. Profesor fizičkog odgoja gospodin/tada drug/ Žanić pokupio je nas najviših 6-7 cura i rekao da ćemo učiti igrati košarku. Nitko nije imao pojma što je to. Trening je počeo na dvorištu uz gimnaziju (tadašnju), a zimi se preselio u tzv gombaonu. Na proljeće smo išle u Karlovac i igrale protiv njihovih gimnazijalki.
Izgubile smo 36:14. Druga utakmica bila je u Ogulinu sa Rječankama. To je prva košarka tekma odigrana u Ogulinu, na improviziranom terenu koji smo tada zvali "sajmište". Bilo je puno naroda koji su htjeli vidjeti kaj mi to izvodimo. Mi smo tu utakmicu izgubili sramotnim rezultatom, jer su Rječanke ranije ušle u tu igru bile su virtuozne.
E sada malo drugačija priča koja se baš ne poklapa s pričom naše Zorice. Jer prošlo je više od pola stoljeća i lako se sada mogu pomiješati neki detelji. Obilježavajući 50 godina igranja košarke u Ogulinu, košarkaški trener Damir Štimac u OG-listu, napravio je izcrpan opis o počecima košarke u našem gradu. Razgovarao je s tadašnjim košarkašicama Brankom (Turković) Dražić, Brankom (Škrtić) Skender, Zdravkom (Magdić) Milošević, i Marijom (Vignjević) Magdić.
Prvo gdje se Damir razilati sa Zoricom, to je prva košarkaška utakmica u Ogulinu i mjesto odigravanja. O tome Štimac u OG-listu piše:
„Prva ženska košarkaška utakmica odigrala se 24. travnja 1949. godine na košarkaškom igralištu na lešu, koje se nalazilo na ulazu do tribina sadašnjeg Gradskog stadiona NK Ogulina. (Zorica kaže da je to bilo 1950. na Sajmištu). Protivnice su bile igračice Delnica (Zorica kaže da se igralo s Riječankama) koje su pobijedile rezultatom 31-14. Prije utakmice djevojke su se presvukle u drvarnici Kuzmanića. Sa te utakmice postoje dvije fotografije i ujedno prvi sačuvani foto materijal o košarci u Ogulinu“, piše Štimac.
Kasnije se je igralo i na Sajmištu na Prapućama gdje su postavljene drvene konstrukcije koševa, te na „Školskom“, uz sadašnju OŠ „I.B. Mažuranić“.
I o tome gdje je bio prvi ženski klub, postoje dvije verzije.
„Trebale smo biti dio kluba "Jedinstvo", prisjeća se Zorica, ali se to izjalovilo. Da samo podsjetim, sportsko društvo „Jedinstvo“ osnovano je 14. lipnja 1945. Glavni pokretači bili su Julijus Goldner, Đuka Ivošević Antun Štefančić, Milo Vučić te neki prijeratni nogometaši. „Jedinstvo“ je imalo pet sekcija – odbojka, streljaštvo, šah, stolni tenis i naravno, nogomet. Košarku nisu imali jer je svemoćni Komitet odlučio da se osnuje novi klub „Željezničar“ u koji su ušle košarkašice. (biti će ipak da se radi o SD „Proleter“). Kako mi kaže Zorica, klub je vodio Zdravko Dražić (Čaplja). On im je obećao dresove i tenisice. Stigle su samo tenisice, ali sve broj 42. Natrpale su cure u njih krpe i papire i tako „vrhunski“ opremljene, sretne počele trenirati. Ali nije išlo: počele su se popikavati i padati u tim velikim tenisicama. Čaplja je i dalje obećavao, ali ništa nije realizirano. Približavala se velika matura, profesori su tražili da ne "gube vrijeme" na taj muški sport i morale su ga napustiti".
S druge strane, Damir Štimac ima drugu verziju. U OG-listu o tome piše:
„U kolovozu 1949. godine utemeljeno je sportsko društvo „Proleter“ a osnivačka skupština održana je u željezničkoj menzi gdje je danas radionica Sekcije veze. Pri utemeljenju formirane su sekcije za: nogomet, kuglanje, tenis, boks, košarku (žene) i odbojku (žene).“
Košarkaškom savezu Hrvatske je početkom travnja 1949. upućen dopis od strane Sportskog društva Proleter (košarkaška sekcija), kako bi se sekcija i službeno prijavila. Spomenuti dopis potpisali su predsjednik SD „Proleter“ Ivan Kajfež, inače šef Ložione, i tajnik Slavko Jurinjak, nastavnik u Gimnaziji.
Tijekom sibnja i lipnja 1949. godine, odigrano je više košarkaških utakmica u muškoj i ženskoj konkurenciji u Delnicama, Karlovcu, Duga Resi, Rijeci i Gospiću“, navodi Štimac.
U jesen 1951. ženska ekipa, koju su uglavnom sačinjavale gimnazijalke prestaje djelovati. Desetak godina nakon toga, ženska je košarka opet oživjela i mic po mic, uz vrijedan rad, dogurale su naše cure i do prve lige.
Štimac još kratko piše i o počecima muške košarke, no o tome, drugom prigodom.
Ovo je prva košarkaška ekipa u Ogulinu, 1949.god. Djevojke u tatinim košuljama i gačama. Na slici - gore s lijeva na desno: B.Kuzmanić,Z.Bićanić, B.Turković, Asja Volović,B.Škrtić, B.Tonković Dolje: Z.Magdić, Mara Vidnjević, Kača Markuš, Mirjana Manojlović. Sve je bilo skromno, pa i rezultati.
16. 11. 2020.
Nebojša Magdić
Sigurno da su bili sretni i zadovoljni. Makar su jeli Trumanova jaja i mlijeko u prahu, bili su mladi i vjerovali da je svijet i pravedan i lijep. Ali su se, prevarili. Ako nisu imali 'tockice' nisu im starci mogli kupiti ni ono najosnovnije. Ondasnji komunisti imali su strasan dril. Ruska skola. Lijepo vam je samo vi to jos ne znate. Ali da su tim mladima bila to lijepa vremena, bila su. Jer su bili mladi.