Razgovaram s jednim posjetiteljem Festivala bajke. Čovjek je s obitelji došao iz Rijeke i ne može se nahvaliti ljepotom našega grada. On, kao i mnogi koji nam onako vikendaški dolaze u posjet, oduševljeni su Ogulinom.

 

Grad je ušminkan, čist, s urednim kafićima, fasade uređene, park s dječjim igralištem, spomenikom kralju Tomislavu te crkvom i Fraknopanskom kulom djeluje kao cjelina skladno i lijepo, ljudi ljubazni i susreljivi. Nema se kaj za reć. Gradom je bio pri posjetu Ogulinu oduševljen i ex premijer Milanović. U propagandnoj emisiji na radiju, na moje pitanje kako mu e dopada Ogulin, Zoki je otprilike odgovorio:

„Grad vam je vrlo lijep, uređen. Vidi se da se njime dobro upravlja !!!!!!!“.

Malo sam ga čudno pogledao a onda sam skužio, da mu partijski kolege sigurno nisu rekli da je u gradu na vlasti HDZ. Uglavnom, ogulinska lokalna vlast dobila je najljepši kompliment i to, ni manje ni više, nego od svog najvećeg političkog suparnika. No i Milanović, i onaj posjetitelj Festivala bajke iz Rijeke s početka ovog posta, nisu se maknuli mnogo od glavne gradske ulice. Jer da jesu, opći umjetnički dojam o gradu, sigurno ne bi bio tako upečatljiv. Shvatili bi da su nam park i glavna gradska ulica, svojevrsno Potemkinovo selo. Sve izvan toga, više nije tako sjajno. Jer samo stotinjak metara od samog središta, imamo Đulin ponor, koji, umjesto da bude ukras i atrakcija, postao je gradski deponij zarastao u šikaru ukrašenu plastičnim vrećicama. Stariji Ogulinci još dobro pamte kada je direktor ondašnjeg Komunalca bio poznati sportski djelatnik Đuka Ivošević. Za njegove „vladavine“, iz Malog parka vodile su drvene stube sve do ulaza u Đulin ponor. Uz stube bila je i drvene ograda, i na svakoj serpentini, malo odmaralište. Zub vremena polako je učinio svoje i danas od tog turistički iskoristivog stubišta, nije ostalo ništa. I mlinovi u samom središtu grada su uništeni a do njih mogu samo alpinisti, članovi HGGS-a ili Indiana Jones. A nekada smo se uz njih, u njihovim jazovima, masovno kupali. Sada su zapušteni i porušeni a mogli su tako lijepo biti iskorišteni u turističke svrhe. Kanjon Dobre je priča za sebe. On je najbolji pokazatelj nas kao građana i ljudi koji vode grad, odraz našeg mentalnog sklopa, našeg odnosa prema prirodi.

Nizvodno od jezera Bukovnik prema Đulinom ponoru, svoje parcele uređuje samo par vlasnika. Ostalo je đungla. Tko bi se o tome trebao brinuti ?. Vlasnici parcela, HEP, čuvar voda (to vam je još jedna hrvatska neunčinkovita izmišljotina ), ili možda Grad. Grad bi, po mom skromnom mišljenju, u svakom slučaju trebao uzeti stvar u svoje ruke i nekoga prisiliti da održava svoje parcele uz kanjon Dobre. Kako, to bi oni trebali znati. Ima ih dovoljno da nešto smisle. Dok se oni dosjete jadu, ja se moram zajebavat s tuđim nemarom, kositi šikaru jer iz kanjona svakodnevno plaze zmije po cesti i uvlače se u dvorišta. A tko želi imati takvog stanara. Pogotovo kada je u blizini malena unučica. Evo par slika Đulinog ponora od jezera Bukovnik do Jankovog mlina. Jedna uređena površina koja se vidi na slici je ona odvjetnika Maravića. Svoju parcelu uređuju i njegovi prvi susjedi, zatim na toj strani vrijedni Bojan Tomić a na drugoj obali, braća Vučić. Evo nešto sličica da odgovorni u ovom gradu vide što im se događa pod nosom. Riječju - SRAMOTA.

Slikano dok još nije bilo zelenila, da se bolje vidi  kako kanjon izgleda. Kod S. Maravića i njegovih susjeda, redovito pokošeno i uređeno.

Detalj s početka ulice Šetalište Krlenac.

Jankov jaz. Nekada gradsko kupalište, danas šikara.

Ova će drva kad tad završiti u ponoru i dodtno ga zaštopati. Tko je dužan da ih otkloni ?.

Detalj s parkirališta iza kioska kod Tri palme.

Netko je drvo srušio ali i ostavio da ga nabujala Dobra naplavi u ponor.

I ovo je na samom koritu. Jel možda o svemu više brige treba posvetiti nekakav "čuvar voda" koji postoji u našem gradu. Što radi, dragi Bog zna.

Kosim da šikara ne "preuzme" cestu.

Još jedan detalj obale Dobre i opet pitanje: Tko o svemu brine .

Klasičan primjer mara i nemara. Dok jedni kose i uređuju, odmah do njih drugi su svoju parceli prepustili šikari.

Photo by Nešo-Skorašnik

12. 6. 2016.

Nebojša Magdić

Comments  
Nemrem doktore. Radovi na košnji su u tijeku a to mi je ipaka važnije od ovog sranja što je u Hrvatskoj zovemo politikom.Što se mene tiče, ostavio bi ti doktore blog na raspolaganje jer dijelim većinom tvoje stavove ali ipak moram napraviti inicijalni post a za to sada nemam vremena. Ipak ovo nije zajebancija tipa fejsbuk i ako svoj blog ne smatram nećim posebno važnim. Osim za "ispucavanje nečijih frustracija". Znam da se nagomilalo sranja i što se toga tiče, za sada možemo samo pustiti vodu iz vodokotlića. :sad:
ajde mladi gospon Nešo objavi nešto novo da ispucamo svoje frustracijice nagomilalo se toga dosta brate mili
Malo se zajebavam S "PRIJATELJIMA" PO fejsu pa na blog zaboravim. Otvorim ga danas kad ono, hrpa komentara o UDBI,partizanima i slIčna sranja a o temi posta ne riječi. JOŠ JEDNOM VAS MOLIM, KADA KOMENTIRAJTE ONDA NEKA TO BUDE VEZANO UZ TEMU POSTA. INAČE SVE NEMA SMISLA.
Bravo Nidjo kapela.Kraj ti je istinit i pošteno napisan.
Ha-ha.Ovome kretenu je izgleda savjest proradila.
Nikako mi nije jasno kako se je to u doba onoga mraka netko komunističi zatucan, mogao brinuti na taj način o Đulinom ponoru.Svi govore kako se radi o maloj turističkoj atrakciji u centru grada a nitko da nešto učinu na revitalizaciji i uređenju te atrakcije. Jedino što smo učinili to je da su pojedinci spojili cijevi iz svojih spetičkih jama rano u ponor. Je li to naš doprinos razvoju turizma i znamo li nešto bolje od toga. I kakvu ulogu u svemu ima gradska vlast.
Da. Slazem se. Do prve poplave. A onda ispocetka.
Do kada? Dok god su ovi mufljozi na vlasti. I dalje.
Lp
Slažem se s komentatorom ???. Umjesto da zajednički detektiramo problem i podržimo njegovo rješenje, neki lamentiraju a da ni sami ne znaju o čemu. Ja se ne sjećam stepenica koje su vodile u ponor ali smatram da bi to sada bila zgodna turistička ponuda. S vodičem bi se mogao organizirati i ulazak u kanjon do jedne sigurne udaljenosti. Vjeujem da bi za to bilo zanimanja i zgodna ponuda za znatiželjne turiste
Besposlen pop i jariće krsti. Tako i Istina i dr. Irčanin.
Svrha i smisao komentara je iznesti svoje stavove o temi posta i tako senzibilizirati javnost za određeni problem.Ili možda ubrzati njegovo rješenje.Za Istinu ne znam ali dr. Irčanin je bio do sada prilično konstruktivan. Ovdje mi ispada kao tajni odvjetnik gradske vlasti koji skrećući s teme muti vodu i odvlači pozornost od problema.Kao da mu je to zadatak.
Na Markovo pitanje Istina je prilično dobro elaborirao, i povezao čak, sliv Dobre naše i Zulejkin ponor s Udbom, Karamolkom i bankama našim i njhovim.
I stare kosti moje bi još ponešto pridodale, možda neshvatljivo na prvi tren:

Sve dok nam zemlju vode ljevo i desno krilo CK SKH nikada nam, ne može, i neće biti bolje.

Kada se pojave novi Radić, ili Gotovac ili čak Tito ili Tuđman, tada će se mali pomak dogoditi.

Rješenje će se biti kada politika bude zabranjena. Kada ovce shvate da mogu sretno živjeti i bez čobana i bez pasa čuvara i vukova.


Do tada, ovcama preostaje samo blejati. I na sljedećim izborima birati čobana koji će više slagati.