DOMITROVIĆ ZA ŽUPANA, VUKELJA ZA GRADONAČELNIKA ???

Kaportal ima redovitu rubriku ZOOM POLITIKON, u kojoj je do sada predstavljen veliki broj političara, javnih radnika, sindikalista, kulturnjaka … Kako onih lokalnih tako i na razini države.

U srpnju prošloga ljeta, gošća u ZOOM POLITIKONU bila je saborska zastupnica i predsjednica GO HDZ-a, koja je između radaka najavila svoju kandidaturu za gradonačelnicu, a u novom ZOOM POLITIKONU, isto to, ali sa zadrškom, najavljuje zamjenik gradonačelnika Daniel Vukelja.  Pošto su se u razgovoru dotakle mnoge teme, post je poduži. Pa ako ste se odmorili od sinoćnjeg slavlja i trijumfa, nad za nas do sada kobnim Francuzima, evo vam zanimljivo štivo.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

“Utemeljen je optimizam Socijaldemokratske partije Hrvatske nakon pobjede Zorana Milanovića na predsjedničkim izborima, a osobno sam bio optimističan i prije te pobjede s obzirom na to da sam bio u kontaktu s novim vodstvom stranke i bio ugodno iznenađen tim razgovorima i konstruktivnošću”, kaže u razgovoru iz ciklusa ZOOM POLITIKON na Kaportalu potpredsjednik SDP-a u Ogulinu i ogulinski dogradonačelnik Daniel Vukelja.

 

A što je to novoga donijelo novo vodstvo stranke na čelu s predsjednikom Sinišom Hajdašem Dončićem?

 

– Ipak se vidi razlika u odnosu na prethodnu garnituru koja je upravljala strankom, ozbiljniji, konstruktivniji i organiziraniji pristup te vjerujem da će to dati rezultate. Stalno nas iz središnjice motiviraju da radimo.

 

Dragica Malović je nakon parlamentarnih izbora podnijela ostavku kao predsjednica SDP-a u Karlovcu nezadovoljna tretmanom središnjice. Je li bila u pravu?

 

– Dala je ostavku nezadovoljna mjestom na izbornoj listi, a o tome ne mogu suditi. Liste određuje predsjednik stranke po svojim kriterijima. Ne bih ulazio u procjenu zasluga i prava pojedinih članova. Ona je izrazila svoj subjektivni osjećaj, a vjerojatno svatko ima neko svoje viđenje.

 

Je li u tim unutarstranačkim odnosima Ogulin u boljoj poziciji od Karlovca?

 

– Zasigurno jer ima saborskog zastupnika, a i ranije smo bili jer smo imali gradonačelnika, što ima težinu. Uopće je dobro da na izbornim listama budu oni koji pobjeđuju u svojim sredinama i koji donose glasove. Iz Karlovca su saborski zastupnici drugih stranaka, pa opet ima tko zastupati građane tog grada.

 

 

Je li dobar dio gradonačelničkog tereta pao na Vas otkako je gradonačelnik Dalibor Domitrović angažiran u Hrvatskom saboru?

 

– Jest, no ne bunim se, štoviše i drago mi je zbog toga jer volim raditi. Većinu obveza izvršne vlasti u Ogulinu i dalje on odrađuje. Bolje se upravlja vremenom, komunicira se u komunikacijskim grupama preko mobilnih aplikacija, sastanci su kraći, nepotrebnih možda niti nema. Političarima inače puno vremena oduzme ono što je neproduktivno, a čega se sada odričemo. Sve je stvar organizacije.

 

Je li vidljiva konkretna korist za Ogulin otkako je gradonačelnik saborski zastupnik?

 

– Prvo što je očito jest da Ogulin ima veću vidljivost. Gradonačelnik je vrlo komunikativna i socijalizirana osoba koja kontaktira s mnogima. Prije izbora za Hrvatski sabor je bio ostvario kontakte s kolegama, a bio je i dio Neretvanske skupine. Dakle, već je ranije imao one koje može pitati za savjet i pomoć, a mrežu nastavlja širiti sada kao saborski zastupnik. Sve to radi u funkciji razvoja Ogulina, ne bi li se naši projekti i planovi što brže i bolje ostvarivali.

 

Što je Neretvanska skupina?

 

– To je neformalna skupina čelnika jedinica lokalne samouprave koji su pripadali SDP-u, no nastale su unutarstranačke razmirice i ovi čelnici su svrstani jednoj struji, mada nisu bili upleteni u te unutarstranačke igre. Družilo se u tom okviru radi razmjene iskustava i međusobne pomoći u obavljanju gradonačelničkih i načelničkih funkcija.

 

Ima li Ogulin koristi od toga i što je potpredsjednica Gradskog vijeća iz redova Hrvatske demokratske zajednice Anđelka Salopek zastupnica u Hrvatskom saboru?

 

– Ne bih rekao – nisam osjetio korist što se toga tiče.

 

Prilično je aktivna zastupnica.

 

– Jest. Međutim, na području Ogulina i u Karlovačkoj županiji se na jako loš način provode neki projekti, a ne vidim da koristi svoju snagu saborske zastupnice ne bi li ih ubrzala i poboljšala. Poznato je da se radi retencija, a zbog toga što je nedovršena redovito se plave kuće. Projekt izgradnje retencije je trebao biti gotov 31. prosinca 2023., a pitanje je kada će biti. Opstaju brojni problemi vezani za provedbu tog projekta, a s druge strane nas se proziva na sjednicama Gradskog vijeća da smo odgovorni što se građane poplavljuje. Jedino što može zaštiti građane od poplava je dovršetak retencije. Stožer civilne zaštite dijeli vreće s pijeskom, no to se pokazalo potpuno neučinkovitim. Tražim nekoga tko će mi potvrditi da su mu te vreće pomogle, a do danas ga nisam pronašao.

 

Zašto ih dijelite uopće?

 

– Počeli smo ih dijeliti 2017. ili 2018., a prije toga nisu dijeljene, osim možda za velike poplave 1999. godine. Nastojali smo pomoći ljudima. Vreće su dijeljene i u drugim gradovima u Hrvatskoj, a riječ je o tim zečjim nasipima. No, ogulinski kraj je kraški. Kroz Karlovac prolaze rijeke, a tu imamo kotlinu kao nekakvu zdjelu u središtu koje je Đulin ponor. Kada se zdjela počne puniti, razina vode se počinje dizati. Stoga i možete ograditi kuću vrećama, no iz poda će navirati voda, što sam vidio da se događa. Za obranu od poplava je zadužena tvrtka Hrvatske vode. Ona gradi retenciju i druge objekte u sustavu zaštite od poplava, čisti kanale i organizira druge mjere, prati meteorološke i hidrografske podatke te izvještava centar 112 koji potom uzbuni lokalne stožere. Dakle, to što su neke kuće poplavljene nije propust Grada Ogulina i Stožera civilne zaštite Ogulin nego je uzrok u tome što retencija nije napravljena, dok sama A. Salopek ništa nije po tom pitanju poduzela kao što nije poduzela ništa niti po pitanju izgradnje Centra za gospodarenja otpadom “Babina gora”, što također kasni, niti po pitanju Poduzetničke zone Ogulin i problema s prijenosom zemljišta. Saborska zastupnica nije poduzela nikakve korake, a mogla je.

 

 

Bili ste ustvrdili za zadnje poplave da HDZ diže paniku.

 

– Jesam. Nekoliko dana prije poplave su dizali paniku. Pratili smo prognoze Državnog hidrometeorološkog zavoda koje su dostavljale Hrvatske vode, postupali smo po tome i reagirali na vrijeme, no vladala je panika i kada je počela voda dolaziti počeli su zvati svi sa svih strana, čak i oni koji od 1999. nisu bili poplavljeni, te stvorili toliki pritisak na sustav da su neki potrebitiji možda ostali bez vreća kojih je podijeljeno možda najviše do sada, dvije i pol tisuće, a inače ih se dijeli najviše 1.800. No, volio bih čuti primjer toga da su nekome vreće zbilja sačuvale objekt.

 

U kojoj fazi je izgradnja retencije?

 

– Armirano-betonski objekti su dovršeni i započela je izgradnja brane, no s time su stali zbog dalekovoda – bager ne može dignuti kran, a ne može se niti isključiti struja, pa su morali izmiještati dalekovod. Problem je bio i vodoopskrbni cjevovod koji je prolazio ispod trupa brane i kojega je trebalo izmjestiti i sada je izmješten državnom cestom D42 u Hreljinu te traje njezina rekonstrukcija, a i tamo se dogodio nekakav problem zbog kojega su radovi zaustavljeni – zbijenost podloge nije bila dovoljno dobra. Kada se to dovrši gradit će se zidovi za zaštitu pruge, što su uvjetovale Hrvatske željeznice, da se željeznički promet može normalno odvijati, kada se retencija popuni. Nakon toga se radi na nasipu same brane.

 

U postocima, koliko je tog projekta ostvareno?

 

– Rekao bih 50 posto.

 

Zašto projekt nije završen na vrijeme?

 

– Jer je loše planiran. Prvo je trebalo izmjestiti dalekovod i vodovod, pa bi izvođač mogao raditi bez smetnji i prekida. Njima je izvođač i otišao s gradilišta jer nije mogao raditi. Govorimo, dakle, o troškovima mobilizacije, demobilizacije, pa nove mobilizacije strojeva i ljudi, a vjerojatno i nekakvih penala. Dakle, loše se organiziralo i vodilo posao.

 

Je li novac za nastavak tog projekta osiguran?

 

– Ulagač je tvrtka Hrvatske vode i ne znam sada kako su zatvorili financijsku konstrukciju. Europska unija je što se toga tiče rigidna i rigorozna te ne dopušta velika odstupanja od dogovorenog.

 

Projekt izgradnje sustava od obrana predviđa pripremu dokumentacije za drugi projekt. Što bi to bilo?

 

– U Drežnici je također planirana retencija, a mogao bi se odnositi i na čišćenje Đulinog ponora radi povećanja protoka. Najveći efekt Stožerovog djelovanja u obrani od poplava se postiže čišćenjem granja iznad ponora, da ne završi u grotlu, pa da se smanji protok i uvećaju buduće poplave. Najviše što smo postigli u obrani od poplava je to što smo u suradnji s tvrtkom Hrvatske vode čistili naplavine, da ne završe u Đulinom ponoru.

 

Koje su zadnje informacije u vezi širenja poduzetničke zone?

 

– Ta je zona bila prazna kada smo došli na vlast. Dok smo bili opozicija godinama se pričalo o tvrtki Incrementum i drugim nekakvim tvrtkama, no 80 posto zone je bilo prazno i tamo su bili tvrtka Semmelrock, Og grafika i Hrvatske autoceste. U našem mandatu smo popunili svih raspoloživih 45 hektara te smo tražili dodatno zemljište od države, na što imamo zakonsko pravo. Zadnje smo dobili novi izračun vrijednosti šumskog etata koji je veće vrijednosti nego onaj izračun na koji smo se bunili, a koji je računao drvnu masu koja je već posječena i odvezena. Predzadnji izračun je iznosio dva milijuna eura, a zadnji iznosi 2,6 milijuna eura.

 

Jeste li nakon toga još komunicirali s Hrvatskim šumama i jesu li vam dali neko obrazloženje?

 

– Poduzimamo druge korake, a ne bih o tome govorio bez odobrenja gradonačelnika. Nemamo više s njima što pričati. Nismo na tržnici da ih nagovaramo da smanje cijenu.

 

Pripremate li kaznenu prijavu?

 

– Razmatra se to, ali prije toga treba odraditi neke korake.

 

Hoće li Grad Ogulin tužiti Hrvatske šume?

 

– Trebat će vidjeti s odvjetnicima koga treba tužiti, odnosno tko je najviše odgovoran jer je potpis na tom rješenju onaj državnog tajnika Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Republike Hrvatske s kojime izravno komuniciramo, dok su ostala ministarstva u ovom postupku samo podrška. Jedno od tih ministarstava je i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva RH kojemu su podređene Hrvatske šume. Nećemo odgovornim držati najnižeg u lancu odgovornosti.

 

Je li se gradonačelnik čuo s premijerom Andrejom Plenkovićem u vezi tog problema?

 

– Pretpostavljam da nije, da bi mi rekao da jest.

 

Imate li obrazloženje za takav stav Hrvatskih šuma?

 

– Riječ je o inatu i političkoj nepromišljenosti pojedinca.

 

Kojega?

 

– Predsjednika Uprave Nediljka Dujića iz afere “Nakaze”.

 

Je li osobno upleten u to?

 

– Potpisao je to. Nije toliko neupućen, pa da potpisuje tek tako, da ne gleda što potpisuje i da ne pita.

 

Je li te izračune radila ogulinska šumarija?

 

– Jest, ali konačnu riječ ima uprava tvrtke.

 

Kakav je odnos Uprave šuma Ogulin i Grada Ogulina nakon promjene u vodstvu šumarije?

 

– Ne mogu reći da su ranije bili loši odnosi. Imam poznanika i prijatelja tamo s kojima sam u izvrsnim relacijama, a s nikime posebno nisam u zavadi, pa niti s bivšim ravnateljem. S novim vodstvom još nisam komunicirao, no pretpostavljam da će biti korektni odnosi.

 

Je li moguće da je riječ o nesporazumu, a ne o inatu?

 

– Nije.

 

Koji su sljedeći koraci?

 

– Provjerit ćemo proračun, što je logično. Moramo dati nekome kompetentnom da napravi svoj izračun i procjenu.

 

U svakom slučaju, Grad Ogulin neće platiti račun koji je dobio.

 

– To bi bilo kazneno djelo – plaćanje fiktivnih računa, izmišljenih troškova.

 

Jeste li u kontaktu s ulagačem koji se želi proširiti?

 

– Jesmo. Upoznati su svi sa situacijom.

 

Kako to komentiraju?

 

– U šoku su i ne mogu vjerovati da se to događa, posebice stoga što su uprave tih tvrtki iz Austrije i Švedske. Njima je to nepojmljivo.

 

Prijete li odustajanjem od ulaganja?

 

– Ne iznose nam svoje planove. Stiže recesija, a kako će u tim okolnostima reagirati, vidjet ćemo. U Njemačkoj je pala industrijska proizvodnja i usporava se rast, što će se preliti i nama. Ne možemo znati kako će tvrtke u takvim okolnostima reagirati – neke zaustave ulaganja, a s druge strane neki ekonomisti argumentiraju da je recesija pravo vrijeme za ulaganja jer nakon toga slijedi ekspanzija i tvrtka dočeka procvat gospodarstva s jačim kapacitetima. Njihova reakcija na sve nam je nepoznata i nepredvidiva.

 

Kako sugrađani gledaju na to? Smatraju li da se inatite, da trebate podmiriti taj račun, pa da se nastavi dalje?

 

– Ne. Svakom prosječnom građaninu je jasno o čemu se radi. Nitko ne bi platio nerealno uvećan račun za struju.

 

Protiv nekadašnje ravnateljice Pučkog otvorenog učilišta Ogulin Nikoline Luketić Delija su podnijete tri kaznene prijave. Imate li informacije od Državnog odvjetništva je li pokrenut postupak?

 

– Kada smo osvajali vlast glavna nam je mantra bila da ćemo provoditi projekte kako treba jer smo tada i mi imali slučaj kakav danas ima Karlovac s radovima u Zvijezdi gdje razbijaju spomeničku baštinu. Na Bolničkoj cesti, koja je u državnom vlasništvu, su tri puta radili kanalizaciju po metodi pokušaja i pogrešaka. To je ljudima dozlogrdilo. Šlampavo je preblag izraz kojim bismo mogli opisati rekonstrukciju POU Ogulin. Uspjeli smo uvesti red u provedbu tih projekata, a nije nam bio cilj dignuti kaznenu prijavu protiv nekoga, već je to jednostavno službena dužnost ravnateljice i onih koji su dalje nastavili voditi projekt. Ta je kaznena prijava podignuta, izvidi su u tijeku, a što rade institucije, ne znam. Uspjeli smo dovesti projekt pri kraju. Dvorana je otvorena i sada uređujemo objekt izvana, idemo u energetsku obnovu. Nije to samo stvar koruptivnih radnji, nego loših upravljačkih odluka. Tamo je mijenjan projekt da bi ušla Bipa. Izgubljen je velik reprezentativan prostor, a tamo bio je izložbeni dio i hol za okupljanja prije ulaska u kino – to je sada Bipa. Namjera onih koji su radili prenamjenu prostora je bila da se od Bipe uzme najam, međutim za 20 godina koliko će Bipa biti u najmu se neće uprihoditi iznos koji je utrošen u prenamjenu prostora. Dakle, nakon dva desetljeća će biti financijski u minusu, a uz to su izgubili reprezentativni prostor. Riječ je o devastaciji prekrasno planiranog objekta. Napravljen je ulaz s druge strane, ali to nije ono što je originalno osmišljeno.

 

Za koliko je oštećen gradski proračun tom rekonstrukcijom?

 

– To se vjerojatno nikad neće znati – vidimo samo vrh sante leda. Niti ne ulazim u to i to me previše niti ne zanima jer se radi o prošlosti i neka se institucije bave s time.

 

Nedavno je predstavljen vodič za ovogodišnji gradski proračun koji je vrijedan 25 milijuna eura. Što je glavno u njemu?

 

– Proračun 2017. godine je iznosio pet milijuna eura. Kasnije su provođene reforme kojima su se izravno smanjivali prihodi jedinicama lokalne samouprave, no uspjeli smo povećati proračun, no sve zahvaljujući projektima koji se financiraju iz vanjskih izvora. Najponosniji sam na to što smo iznimno povećali udio vanjskih izvora financiranja, čega ranije nije bilo. Bio sam opozicijski vijećnik i ne sjećam se da se tadašnja vlast hvalila nekim takvim projektima.

 

U međuvremenu su se fondovi više otvorili, odnosno natječaji su raspisivani.

 

– Ogulinu je za vlasti HDZ-a jedino Ankica Puškarić nešto radila po tom pitanju, pa je osigurala novac za Ivaninu kuću bajke, no ostale su strukture bile pasivne te su puštale prilike da prolaze pokraj njih.

 

Kako surađuju Grad Ogulin i Opća bolnica i bolnica branitelja Domovinskog rata Ogulin?

 

– Dobro. Nedavno smo im donirali novac za nabavku jednog dijagnostičkog uređaja, a pomogli smo i za dizalo. Grad ima osiguran novac za pomoć zdravstvenim ustanovama i dodjeljuje ga uglavnom za nabavku opreme.

 

S obzirom na osnivanje Doma zdravlja Karlovačke županije, postoji li opasnost od centralizacije zdravstvenih usluga?

 

– Protivim se centralizaciji. Demokršćanske stranke u Europi su osmislile i provodile princip decentralizacije, a u Hrvatskoj HDZ provodi centralizaciju. Ne sviđa mi se centralizacija države jer na lokalnoj razini najbolje znamo što građanima treba. Otišli su nam sud, bolnica, ured za mirovinsko osiguranje i tako dalje. Sve manje se novca daje lokalnim upravama, a s druge strane nam se daju obveze – prebačene su nam županijske prometnice na održavanje, no ne i novac kojim bismo to financirali. Centralizacija će štetiti građanima jer će se komunalne usluge na lokalnim razinama srozat, suprotno volji lokalnih vlasti – za to nisu niti gradonačelnici niti načelnici iz redova HDZ-a.

 

Hoće li se gradonačelnik Domitrović kandidirati za župana, a Vi za gradonačelnika na predstojećim izborima?

 

– Prerano je o tome govoriti. Moramo o tome glasati na Gradskom odboru SDP-a, odnosno Županijskom, a moraju se podnijeti i kandidature.

 

Je li se o tome raspravljalo?

 

– Nije se to razmatralo na tijelima stranke. Za to je prerano.

 

Isključuje li se ta mogućnost?

 

– Sve su mogućnosti otvorene – karte još nisu niti podijeljene. Ne zna se tko će biti kandidati. Kada slažemo liste za Gradsko vijeće pitamo tko bi se htio kandidirati, pa napravimo selekciju glasanjem i tako se po prilici slažu liste, a zadnju riječ ima uvijek onaj tko je na čelu.

 31. 1. 2025.

KAportal

Komentari  
#51 Queer 2025-02-04 11:34
Što Vukelja i Domitrović koji su u studiranju stali na pola puta misle o ovome:


Filip Glavaš

Clark Gable hrvatske rukometne reprezentacije, poliglot (govori pet jezika) te diplomirani inženjer strojarstva i brodogradnje.
Citat
#52 POU 2025-02-04 12:21
Citat Queer:
Što Vukelja i Domitrović koji su u studiranju stali na pola puta misle o ovome:


Filip Glavaš

Clark Gable hrvatske rukometne reprezentacije, poliglot (govori pet jezika) te diplomirani inženjer strojarstva i brodogradnje.


Moraju prvo pitat Bananu kaj ce rec.
Citat
#53 ZORAN PUSIĆ 2025-02-04 12:41
Citat Dobar ,los, zao..:
Ako covjek zeli biti objektivan, onda bi bilo posteno istaknuti u prvi plan nase najbolje sto imamo. A nase najbolje od najboljeg je u Hrvatskom saboru.
HDZ IMA Andjelku a SDP IMA Dalibora.
Pa vi usporedjujte.
A pick zibnere i jednih i drugih, ostavite ulici i birtiji.

Pik zibner- defnicija:
1.kad imaš sedmicu, najlošiju kartu u preferansu
2.gubitnik, sitna riba, onaj kojeg nitko ne uvažava,
3.onaj koji nema riječ u donošenju odluka,
4.Netko tko vam nije ni do koljena,
E pa sad ti Banana kartaj preferans s Paušićem, a imaš sedmicu, teško, morda ti kum pomogne da vrne dug
Citat
#54 Terminator 2025-02-04 16:43
Sa susterima igras sustera. A u susteru je sedmica adut. Najjaca karta.
Citat
#55 POU 2025-02-04 16:50
Kaj nas Đesa opet prodaje maglu?
Citat
#56 Đebedaja 2025-02-04 22:22
Citat POU:
Kaj nas Đesa opet prodaje maglu?


Nek pomete ispred svojih vrata prvo. Kaj mu sa bratom mlađim? Čul sam da je pukal.
Citat
Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osvježi